AKP 2041’e kalır mı?

  0
  Çiğdem Toker
  Cumhuriyet

  2041’e çeyrek yüzyıl varken, soruyu fantastik bulanlar çıkabilir. Ama soruya kaynaklık eden “AKP’nin ömrü” meselesine farklı saiklerle kafa yoranların sayısı sayılamayacak kadar çoktur. Dinci otoriterleşmenin nereye evrileceği, siyasetin dinamiklerinde nasıl bir kırılma olacağı, seçim gibi sorular; kendisini tebaa değil yurttaş hisseden, biadı reddeden, hukuk devletini dert eden herkesin zihnini fazlasıyla meşgul ediyor.

  ***

  Yazının başlığındaki soru, bu büyük sorunun altında yer alan daha “mikro” bir konuya dair. Tabii mikro dediysem de “hafif” anlamında değil. Bilakis torunlarımızın geleceğini gasp eden finansman/vade yapısı ile bu yapının baş ağrıtıcı potansiyeli sebebiyle iri bir konu.
  “AKP 2041’e kalır mı?” sorusu Hazine’nin şehir hastaneleri için altına girdiği borç yükü nedeniyle önemli. Müteahhitlerin “ev sahibi”, Sağlık Bakanlığı’nın da kiracı olduğu sözleşmeler aşağı yukarı bu tarihlerde sona eriyor. (Ev sahibi ifadesi yanıltmasın. Aslında mal sahibi devlet. Devlet, kendi arazisinde kiracı.)
  Sağlık Bakanlığı’nın 25 yıllık kira ödeme yükümlülüğü altına girdiği şehir hastanelerinin sayısı şimdilik 30. Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeli altındaki Yap-Kirala-Devret (YKD) yöntemiyle yapılan şehir hastanelerinde, genelde 25 yıllık bir kira sözleşmesinden söz ediliyor.

  ***

  Fakat Adana Şehir Hastanesi’nin sözleşmesi 28 yıllıkmış. Bunu http://www. pppadanahastanesi.com/ sitesinden görmek mümkün. Hasta kabulüne dün klasik müzik dinletisi ve çocuklar için palyaço gösterileri eşliğinde başlayan Adana Şehir Hastanesi’nde poliklinik sekreterleri bulunmadığını öğrendim.
  Üç farklı hastaneyi kapsayan toplam 1550 yataklı ve mühendislik/inşaat tekniği bakımından bir hayli iddialı bu hastanede poliklinik sekreterinin bulunmama sebebi sözleşmede yer almamasıymış. Hasta kabul ve randevu sistemini aksatan bu eksiklik Sağlık Bakanlığı’na iletilmiş. Çözülecekmiş vb.
  Adana Şehir Hastanesi’ni yapan Rönesans Sağlık Yatırım (RSY), şehir hastaneleri sürecinin tamamında önemli bir aktör. Şirket, Adana’nın dışında, tamamlanan ve ilk açılan şehir hastanesi olan Yozgat, Elazığ ve Bursa şehir hastaneleri ile İstanbul-İkitelli’deki hastaneleri de üstlenmiş durumda. RSY CEO’su Kaan Ekermen’in -geçen yıl “Uygun PPP Modelinin İnşası” başlıklı paneldeki konuşmasına göre-, şirket 2020 yılına dek hastane projelerine yaklaşık 4.7 milyar Avro yatırım yapacak.

  Yazının devamı için