Antifa

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  AMERİKA’yı izleyen uzmanlar ve meraklı okuyucuların bundan sonra sıkça duyacağı bir kavramı açmaya çalışacağım.

  Amerika’da bir yandan dipte faşist, Nazi hareketler fokur fokur kaynarken diğer taraftan da son derece ciddi bir antifaşist (Antifa) hareketi güçleniyor.

  Antifa kavramının “intifada”yı çağrıştırması da tesadüf değil. Bu gruplar faşistlere karşı sadece direnmeyi değil, onlarla aktif ve “anlayacakları dilden” mücadele etmeyi, yani gerekirse şiddet kullanmayı da savunuyorlar.

  Burada alternatif medyada “Jacobin” adlı solcu bir gazete var. Bu gazetenin açıkladığı gibi Antifa hareketi kendi kökenlerini Almanya’da görüyor. Almanya’da faşizm yükselirken “Antifaschistische Aktion”(Antifa) hareketi oluşmuştu. Bugün Amerika’da dirilen bu hareket işte kendisini bu geleneğe bağlı görüyor.

  Almanya’daki Antifa hareketi.

  Bernie Sanders başkanlığa aday olunca onun sosyalist söylemleri bu harekete de canlılık verdi. Hatta “Bernie Sanders için Anarşistler” adlı grup bile var.

  Antifa içinde goşist, anarşist eğilimleri de barındırıyor. Militanları siyah kıyafetler ve miğferler giyiyor. Virginia’da yaşanan olaylarda bu grup da vardı. İşte bu yüzden ırkçılara rağmen Başkan Trump, iki tarafı da uyarmak zorunda kaldı.

  SIRADANLAŞMIŞ FAŞİZM

  Yazının devamı için