Ayrılık rüzgârı fırtına şiddetinde esiyor

  0
  Mehmet Barlas
  Sabah

  Sözlerini Alpay’ın yazdığı ve ondan sonra Müslüm Gürses’in de söylediği “Ayrılık Rüzgârı” şarkısı, sonunda Beethoven’in 9’uncu Senfonisi’nin sözleri Schiller’e ait olan “Neşeye Övgü“sünün yerine Avrupa Birliği’nin resmi marşı olacaktır. İspanya’nın Katalonya’sından sonra Almanya’nın Bavyera’sında da ayrılık rüzgârlarının esmesi, sonunda tüm kıtayı etkileyecek bir meteorolojik değişimin işareti olabilir.

  Sıra Almanya’da mı?
  Bavyera ile ilgili haberleri görmüşsünüzdür… Bavyera Partisinin resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada, “Bavyera’nın özgürlüğü, Bavyera’nın Federal Almanya Cumhuriyeti’nden ayrılması bizim meşru hakkımızdır” ifadelerine yer verilmiş. Ayrılıkçı Bavyera Partisi, Bavyera’nın sahip olduğu zenginliğin Almanya ile paylaşılmasına karşı çıkıyormuş.

  Bavyera dili varmış
  Junge Welt gazetesinden Claudia Wangerin’in haberine göre, ayrılıkçı Bavyera Partisi yakın gelecekte Avrupa Adalet Divanı’na başvurarak, Bavyera dilininAlmanca’dan başka bir dil olduğu konusunda bilirkişi raporu talebinde bulunacak. Geçtiğimiz yıl Bavyera’dan Anayasa Mahkemesi’ne verilen bir dilekçeye yanıt veren mahkeme, Bavyera’nın Federal Almanya Cumhuriyeti’nden ayrılması konusunda referanduma gidilmesini reddetmişti.
  Evet… Bizim “Ayrılık Rüzgârı“nı YouTube’dan indirip Alpay’dan ya da Müslüm Gürses’ten dinlemeye başlayabiliriz.

  Yazının devamı için