Bağdat’la Kandil’e gidilir mi?

  0
  Mustafa Kartoğlu
  Star

  Irak’ın Kerkük operasyonu ve “terör örgütü PKK’nın Kerkük’e silahlı güç göndermesini ‘savaş ilanı’ sayacağı” yönündeki açıklaması Ankara’da destek buldu.

  Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın kararını destekleyen bir açıklama yayınladı.

  Ancak Ankara’nın açıklamasında önemli iki nokta daha var:

  1- PKK terör örgütünün Kerkük’e silahlı güç göndermesinden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de sorumludur.

  2- Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması için Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazırız.

  Aynı saatlerde toplantıda bulunan MGK’dan da benzer bir açıklama yapıldı:

  1- Irak’ın Kerkük operasyonu, ‘tüm ülkede anayasal egemenliği tesis etmek’ olarak değerlendirildi. (Ancak bir not düşüldü ve ‘şehrin bozulmaya çalışılan demografik yapısının tarihi derinliğine uygun şekilde tesis edilmesi’ istendi.)

  2- Suriye’nin İdlib bölgesindeki çatışmasızlık operasyonunun, ‘Astana mutabakatı çerçevesinde’ başarıyla sürdürüldüğü vurgulandı.

  ***

  Kerkük ve İdlib’deki gelişmelerden ve bu iki açıklamadan önemli işaretler çıkıyor.

  1- Türkiye’nin Kuzey Irak yönetimini değil Irak’ı muhatap almaya başlaması sadece Kerkük’te sonuç doğurmayacak. Türkiye, “PKK’nın Irak’taki varlığını ortadan kaldırmaya” yönelik olarak da Irak merkezi hükümetiyle işbirliği yapacak.

  Türkiye, bugüne kadar Erbil yönetiminden siyasi destek almış, sınır ötesi operasyonlar konusunda da sorun yaşamamıştı. Ancak Erbil yönetimi, hem askeri kapasitesi, hem de PKK ile sıcak çatışmadan uzak durma politikası nedeniyle gereken ‘askeri desteği’ ver-e-memişti.

  Yeni durum, Haşd-i Şabi veya merkezi Irak ordusunun farklı birlikleriyle PKK’ya yönelik kapsamlı operasyonlara da imkan sağlıyor.

  Aslında Dışişleri’nin açıklaması ‘operasyon’dan ötesine işaret ediyor: “Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması…”

  Benzer bir mutabakata, Türkiye ile İran arasında daha önce varıldığını da unutmamak gerekir.

  2- Türkiye’nin iki ülkeye -aslında üç ülkenin de birbirine- yönelik ‘güvensizliği’ni ortadan kaldıracak şey, sahadaki işbirliklerinin somut sonuç doğurması.

  Bunun için Kerkük ve İdlib önemli.

  Güven sorunu oluşturan pek çok olay var geçmişte.

  Yazının devamı için