Barzani Türkiye’yi böler mi?

  0
  Oral Çalışlar
  Posta

  Irak Kürdistanı’nda yapılan referanduma gösterilen tepkilerin asıl nedeni, genellikle şöyle izah ediliyor: “En tehlikeli Kürt Barzani’dir, gerçek niyeti de Türkiye’yi bölmek.”

  Kürt sorununun barışçı çözümüne 50 yılı aşkın süredir kafa yoran biri olarak, bu tür tepkileri, “devletin fabrika ayarlarına dönüş yolculuğu” olarak yorumluyorum… “Türkiye’yi bölmek istiyorlar.” Kim; “Washington ve ortakları…” Peki nasıl, “Kürt sorununu kaşıyarak…”

  40 yıllık “gündem”i yeniden klasik reflekslerle içselleştirmiş durumdayız: ABD ve Batı Türkiye’yi bölmek istiyor…

  Geçmişin ezberleri tekrarlanıyor gibime geliyor. Algıladığım kadarıyla; ABD ve AB ülkeleri, Kürtlerle “büyük uzlaşma”yı ifade eden çözüm sürecine karşı pozisyon almadılar. Hatta (eğer resmi açıklamaları ve tutumları dikkate alırsak) desteklediler. El altından neler yaptıklarını bilmiyoruz. Bilmeden “Bak onlar kışkırttı” diye tahliller her zaman yapıldı bugün de yapılıyor.

  Suriye meselesine gelince: Bu köşede çoğu kez yazdığımız gibi; ABD, Suriyeli Kürt örgütü YPG’nin güçlenmesini ve etkinliğinin artmasını istiyor. Gerekçe şu: “Şiddet yanlısı İslamcı akımlara karşı, bir seküler güç olarak YPG önemli bir denge unsuru oluyor.”

  Ankara, çözüm süreci döneminde, YPG ile iyi ilişkiler içindeydi. ABD’nin örgüte desteğini tepkiyle karşılamıyordu. Zaman içinde, Ankara, ABD’nin YPG’ye desteğini tehlikeli görmeye başladı. Bunun asıl nedeni “terör” olmaktan çok “Bağımsız Kürt devleti”, ya da “Özerk Kürdistan” endişesi diye açıklanabilir.

  Türkiye Kürtleri

  Yazının devamı için