Başbakan Binali Yıldırım: Savaş devletle olur

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam’ı kapsayan gezisinden dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Kuzey Irak’taki ‘bağımsız Kürdistan’ referandumu konusu savaş sebebi sayılmalı yönünde değerlendirmesi oldu. Ne diyorsunuz? 

  Bizim bu kararla ilgili duruşumuz çok açık ve net. Başından beri bunun yanlış bir adım olacağını söyledik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Bölgede zaten yeterince sorun var. Bunları çözmeden yeni bir sorun alanı oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. ‘bu karar iptal edilmeli’ Behemehal bu karar iptal edilmeli. Irak merkezi yönetimi istemiyor, İran, Türkiye istemiyor. ABD ‘İstemiyoruz’ diyor. Avrupa ‘Zamansız’ diyor. Bu konuda Kuzey Irak yönetiminin ısrar etmesinin anlamı yok. Üstelik bölgedeki grupların kendi aralarında da tam görüş birliği yok. Kerkük’te Türkmenler, Araplar var. ‘karmaşık Hale gelir’ Burayı da bu işe dahil etmesi durumunda işler daha karmaşık hale gelecek. Nasıl geçmişte Kerkük’te oldu bitti yapıldıysa bundan sonrası da benzer sıkıntıyı yaşatabilir. Yanlış yoldan dönmeleri gerekir.

  Savaş sebebi sayar mı Türkiye bu adımı? 

  Savaş devletle devlet arasında olur. Biz bunları devlet olarak tanımıyoruz. Bir devlet bize kafa tutar, egemenlik hakkımıza karşı hareket içinde olursa savaş sebebidir. Ama burada Irak’ın parçası bir bölgesel yönetim var. Bu savaş nedeni olmaz.

  ‘DAVULLA ZURNAYLA OPERASYON YAPILMAZ’

  Suriye ile ilgili bir operasyon beklentisi var mı? Haziran’dan itibaren Afrin ve İdlib konusunda? Bu operasyonlar yapılacak mı? 

  En son Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Fırat Kalkanı’nı genişleteceğiz’ dedi. Kamuoyunda beklenti oluştu bu konuda. Türkiye’nin bu kararlılığı sürüyor mu, yoksa gündemden düştü mü? Durup dururken bir yere saldıracak değiliz, ancak şartlar gerektirirse, can ve mal emniyeti tehdit altında olursa, hükümranlık haklarımıza zarar veren gelişme olursa misliyle karşılık veririz. Detaylar uygulamayla ilgilidir. Bir yere operasyon davulla zurnayla yapılmaz. Taktik hazırlığı ve planlama süreci olur. Başka ülkenin topraklarına girmenin uluslararası, istişareleri, hukuki zemini olması ve meşru mazeretinin olması lazım.

  ‘AMACIMIZ: BARIŞ’

  Yazının devamı için