‘Bedeli ne olursa olsun PYD’ye müdahale ederiz’

  0
  Murat Çelik
  Vatan

  PYD’nin Afrin üzerinden Akdeniz’e açılmak istediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bu konuda tavrımızın ne olduğunu her zaman açıkça söyledik. Türkiye olarak, Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyiz. Bedeli ne olursa olsun, gereken müdahaleyi yaparız. Oralarda terörün baskın çıkma ihtimali olursa, gözümüzü karartırız” dedi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ürdün ziyaretinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, İran’la PKK’ya karşı ortak harekat ve Afrin’e yönelik olası operasyonla ilgili çarpıcı mesajlar verdi.

  – Amman’a hareketinizden önce basın toplantısında, terörle mücadele konusunda Türkiye’nin İran’la olası işbirliğine işaret ettiniz. Bunun çerçevesi ve derinliği ne olabilir. Rusya’dan destek, yardım alınması söz konusu mu? Ayrıca, Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen örgütlere silah veren müttefikleri karşı hamle yaparlarsa bunun sonuçları ne olur?

  Terörle ortak mücadele, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’nin ziyareti esnasında konuşuldu. Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerini, ayrıca oralarda İran’ın pozisyonunun ne olacağını konuşma imkanımız oldu. Bizim için Suriye’de halihazırda bir Afrin konusu var. Afrin, aslında PYD’nin şu anda Akdeniz’e açılma projesidir. Biz bu konuda tavrımızın ne olduğunu her zaman açıkça söyledik: Türkiye olarak, Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyiz. Bedeli ne olursa olsun, gereken müdahaleyi yaparız. Hatırlayın, Fırat Kalkanı Harekatı bunun için yapılmıştır. Cerablus, Rai, o bölgede Bab’a indiğimiz zaman, 2 bin kilometre karelik bir alan. Aslında orayı tamamen buradan ayırma projesidir. Fırat Kalkanı harekatıyla bu başarılmıştır. Bu bitti mi, bitmedi. Şimdi Afrin konusu. Afrin konusunda da kararlılığımız aynıdır. Şu anda planladığımız gibi yürüyor. Bitti mi o da bitmedi. Ne var şimdi? İdlib var. İdlib konusunda da görüşmelerimiz, müzakerelerimiz devam ediyor. Kararlılığımız da planlarımız da belirlendiği şekilde yürüyor. Detayına girmeyeceğim. Bu olumlu gelişmelerle, olumsuz bazı hesaplar peşinde olanların oyunu da şu anda inşallah bozulmuş durumda.

  ‘Bizimle hareket eden Kürtler var’

   

   

  Yazının devamı için