Bir ‘Garanti’ hikayesi

  0
  Servet Yıldırım
  Milliyet

  Ferit Şahenk, Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devredince, son 16 yıllık gelişmeler aklıma geldi. Bu süreçte; üniversitelerin işletme, ekonomi ve finans bölümlerinin kitaplarına girmesi gereken bir Garanti hikayesi yazıldı.

  Garanti Bankası’nda Ferit Şahenk, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başkanvekili Süleyman Sözen’e devretti. Önceki akşam gelen duyuruyu okuyunca Türk bankacılık sisteminin son 16 yılı aklıma geldi. İşletme, ekonomi, finans öğrencilerinin bir vaka çalışması olarak yakından izlemeleri gereken bir dönemdir. Ders kitaplarına girmesi gereken bir Garanti hikâyesi vardır. Anlatayım…

  Bankacılıkta riskler vardır. Mesela, dövizde açık pozisyon taşırsınız kur riskiniz oluşur. Portföyünüzdeki hazine kâğıtları nedeniyle faiz riski üstlenirsiniz. Ekonominin bozulması halinde alacaklarınızı tahsil edememeniz nedeniyle kredi riskiniz vardır. İşte 2001 bu risklerin tamamının gerçekleştiği bir yıl oldu.

  Elinde çanta yola çıktı

  Bankaların spekülatif saldırılar altında kaldığı, türlü dedikoduların ortalıkta dolaştığı, bankacılık tarihimizin belki de en zor yılıydı. Zaten birçok banka o yılı atlatamadı. Şahenk, 16 yıl önce başkanlık görevini finans sistemimizin çok kritik bir dönemeçte olduğu böylesine bir dönemde üstlendi.

  Elinde çanta bir Ankara, bir Avrupa, bir Amerika dolaşmaya başladı. Yabancı ortak adaylarıyla görüştü. İtalyan bankalar bu dönemde öne çıkan adaylardı. İlk tur görüşmeler olduğunda bankanın değeri 1 milyar doların altındaydı.

  Görüşmeler uzun sürdü ama sonuçsuz kaldı.  Intesa ile masaya oturulduğunda ise banka 2-2.5 milyar dolar gibi bir değere ulaşmıştı. Ama o görüşmeler de sürpriz şekilde sonuçsuz kaldı.

  O gün Ferit Şahenk’in bankadaki yönetici arkadaşlarına “Bu bankayı o kadar büyüteceğiz ki şu anki değerinin belki 10 katına çıkacak. O zaman İtalyanlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklar” dediği medyada yazılmıştı. Ve zaman Şahenk’i haklı çıkardı. 2005 yılında bankanın yüzde 25 hissesi General Electric’e satıldığında değeri 7 milyar dolar dolayındaydı. İspanyol BBVA 2010’da ortak olduğunda ise 25 milyarı aşmıştı.

  Nasıl oldu derseniz?

  Yazının devamı için