Biri ‘Yeşil’ biri ‘Öksüz’

  0
  Saygı Öztürk
  Sözcü

  Bir zamanlar “Yeşil” kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım vardı. Bazen MİT’in, bazen Jandarma’nın, bazen de Emniyet’in “adamı”ydı. Güneydoğu’da olayların yaygın olduğu dönemde, “Yeşil” çok kullanıldı. Neredeyse her “faili cinayetin” arkasında “Yeşil”in bulunduğu belirtiliyordu. Bunun böyle olduğuna ilişkin mahkemelerde çok sayıda dosya da bulunuyor.
  Bakıyorsunuz, “Yeşil” Suriye’de, PKK’nın başı Abdullah Öcalan’a düzenlenecek suikastı yönetiyor. Bakıyorsunuz, Tunceli’de, terör örgütünün önemli isminin koluna giriyor, sanki onunla bir şeyler konuşuyormuş gibi örgüt yanlılarını ona düşman ediyor. Bu kişi, örgüt tarafından “hain”, “devletle işbirliği yapıyor” diye öldürülüyor.

  O KASETLER NEREDE?

  15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili şu ana kadar çıkan bulgular, o gecenin önemli isimlerinden birinin Adil Öksüz olduğunu ortaya koyuyor ama bu kadar önemli olan kişi nasıl oluyorsa serbest bırakılıyor. 15 Temmuz öncesi “Hava Kuvvetleri imamı” olduğu belirtilen, birçok ifadede önemi vurgulanan Öksüz’e kimse dokunmuyor.
  Öksüz’le birlikte o gece gözaltına alınan askerler, Kazan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın bahçesinde… Oraya gelen bir kamu görevlisinin Adil Öksüz’le konuşmaları var. Karakolun bahçesini gören kameranın mutlaka dava aşamasında dinlenip, izlenmesi gerekiyor. Ancak bu kayıtlardan hiç söz edilmiyor. O kayıtlar kayıp mı, bugüne kadar niçin mahkemeye gönderilmedi? Adil Öksüz davasında kendisini kurtarmak için bunları delil olarak saklayanlar mı var?

  Yazının devamı için