Bu açıklamalar sizi çok şaşırtacak

  0
  Nagehan Alçı
  Habertürk

  SÖZCÜ Gazetesi’ne FETÖ kapsamında başlatılan inceleme ve gazetenin sahibi Burak Akbay, sorumlu müdür Mediha Olgun ile muhabir Gökmen Ulu’ya yönelik tutuklama kararını başından itibaren hukuki temelden yoksun ve adaletsiz buldum ve bu operasyonun gerçek FETÖ davalarına zarar verdiğini, sulandırdığını ve Fethullah Gülen’in ekmeğine yağ sürdüğünü söyledim. Neyse ki geçtiğimiz hafta en azından bir yanlıştan dönüldü. Dava kapsamında iki tutukludan biri olan Mediha Olgun hakkında tahliye kararı verildi.

  Olgun’u cezaevinden çıktıktan sonra Halk TV’de izledim. Bir kahraman edasıyla karşılanmasına, önünde çok büyük bir duygusal zemin bulunmasına rağmen son derece mütevazı, soğukkanlı ve mağduriyeti üzerinden bir kimlik ya da bazıları gibi şan, şöhret inşa etmeye çalışmayan bir insan gördüm. Aynı programda oğlu Arda’yı dinlerken ise çok duygulandım. Annesinden aylarca ayrı kalan bir çocuk olarak o kadar olgundu ki… Israrla “İntikam değil, adalet peşinde olmalıyız, kin gütmemeliyiz” diyerek bence Türkiye’deki herkese ders veriyordu.

  O programdan birkaç gün sonra, sabah telefonum çaldı. Karşımdaki ses “Nagehan Hanım, ben Mediha Olgun, size teşekkür etmek istedim” diyordu. Son derece duygusal ve kısa bir konuşma geçti aramızda. Benim yazılarımın cezaevinde kendisi için ne kadar büyük bir umut kaynağı olduğunu anlattı. O konuşmadan sonra içimde tuhaf bir his kaldı. Sanki Mediha Hanım’ın sesinde tarifi zor bir duygu vardı. Bir kırgınlık, anlatmak isteyip de anlatamadığı bir şeylerin verdiği bir ağırlık…

  Ertesi gün daha detaylı konuştuk. Açıkçası savcılara ve hâkimlere tepkili, kendisine ve gazetesine yapılan operasyonun yanlışlığından dem vuran bir tavır bekliyordum. Onun yerine Mediha Olgun’dan öyle şeyler işittim ki…

  İTİRAZI NE?

  “Nasılsınız? Cezaevinde günler nasıl geçti? Sizin için gazeteniz ve arkadaşlarınızın gösterdiği çabayı görünce ne hissettiniz?” deyince önce çekingen, bir süre sonra ise içini dökme ihtiyacıyla başladı anlatmaya… “Başından itibaren benimle ilgili gazetenin avukatları yanlış bilgiler verdiler, dertleri bizi çıkarmak değil, siyasi şov yapmaktı’’ dedi. İtiraz dilekçesini kasıtlı bir şekilde doğru yazmadıklarını söyledi.

  Yazının devamı için