Bu artış seçim sinyali vermiyor

  0
  Servet Yıldırım
  Milliyet

  Beklenen oldu, memur maaşlarına hükümetin ilk önerisinin “biraz” üzerinde bir zam yapıldı. Açıklanan oranlara bakıldığında, hükümetin eli sıkı davrandığını ve bütçeye gelecek yükü sınırlı tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz.

  2018 ilk altı ayı için yüzde 4 ve ikinci altı ayı için yüzde 3.5’lik oranların yıl sonundaki kümülatif artış etkisi yüzde 7.6. Yıllık yüzde 5’lik bir enflasyon hedefi olacağını varsayarsak, enflasyonun 2.6 puan üzerinde bir zam yapılmış olacak. Diğer bir deyişle, memur maaşları reel olarak 2.5 puan iyileştiriliyor, eğer enflasyon hedefi tutturulursa. Ancak 2010 yılından bu yana enflasyon hedefinin sadece bir yıl tutturulabildiği dikkate alınırsa maaşlarda böylesine bir  iyileşmenin olması çok zor görünüyor.

  Zammın bütçeye yükü

  Hükümet açısından bu boyuttaki bir zammın bütçeye yükü ise basit bir hesapla yüzde 7.6 değil, 5.8 olacak. Yani 2018 yılının tamamında memurlara yapılacak maaş ödemelerinin toplamı 2017 yılında yapılanın yüzde 5.8 üzerinde olacak.

  Bu rakamlardan seçim takvimine ilişkin bir sonuç çıkarabilir miyiz? Her türlü “seçim olmayacak” açıklamasına rağmen hâlâ 2018’de bir erken seçime gidilip gidilmeyeceği tahmini yapılan bir ortamda bu artışların bir             seçim      adımı     olmadığı aşikâr.

  Jackson Hole’dan euro’ya destek gelir mi?

  Dünyanın en etkili isimleri bugün Amerika’nın küçük bir dağ kasabasında bir araya gelip dünya ekonomisinin nasıl güçlendirilebileceğini tartışacaklar. Bazıları Jackson Hole’u Davos ile karşılaştırır ama ikisi birbirinde oldukça farklı organizasyonlar. Tek benzerlikleri, her ikisinin de dağ kasabasında yapılıyor olması. Jackson Hole’a daha dar bir grup davet edilirken, Davos politikacısından şirket CEO’suna, pop yıldızından bankacısına kadar 2.500’den fazla katılımcıya ev sahipliği yapıyor. Jackson Hole’a ise dünyanın önde gelen 40 kadar merkez bankacısı ve kalburüstü ekonomisti katılacak. Jackson Hole’da içerik güçlüdür, Davos ise şov yanıyla öne çıkar.

  Bu tür toplantıların iki yüzü vardır. Görünen yüzünde, açıklanan bir tema ve bu tema çerçevesinde katılımcıların yaptıkları sunumlar yer alır. Önemlidir ancak biraz teorik kaçar. Hatta bazen başarısız, sıkıcı ve zayıf içerikli bir sunumu izlediğinizde “Ne işim var benim burada?” bile diyebilirsiniz. Görünmeyen yüzünde ise öğlen ve akşam yenilen yemekler, içilen içkiler, sosyal buluşmalar ve koridor sohbetleri yer alır. Katılımcılar açısından en az birincisi kadar önemlidir. Çünkü toplantılarda konuşulanlar kamuoyuna açık olduğu için herkes bu içeriğe ulaşabilir ama ikinci yüzünde konuşulanlar “kayıt dışı”dır. Aynı zamanda tanışmak, ilişki kurmak ve var olan ilişkiyi geliştirmek için çok değerlidir. Bu yıl katılıyor mu bilmiyorum ama geçmişte TCMB başkanları da bazı Jackson Hole toplantılarına katılmış, dünya finans sistemine yön veren  güçlü isimlerle dostluklar kurmuşlardı.

  Önceki Jackson Hole toplantılarında Fed başkanları Greenspan ve Bernanke ile ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar piyasaları önemli ölçüde etkilemişti. Bazı politika değişikliklerinin sinyalleri bu toplantılardan çıkmıştı. Bu yıl dikkatler Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’de olacak. Resmi başlığı “Dinamik Küresel Ekonomiyi Hızlandırmak” olarak belirlenen sempozyumda önemli sunumlar yapılacak yapılmasına ama kafalarda Draghi’nin AMB’nin gelecek döneme ait para politikasının seyri hakkında ipucu verip vermeyeceği olacak. Piyasa oyuncularının ve yatırımcıların cevap aradığı iki soru var: Avrupa’nın para otoritesi faizleri ne zaman artırmaya başlayacak? Piyasalara para vermeyi ne zaman kesip, ortadaki paraları ne zaman ve hangi hızda çekmeye başlayacak? Bu sorulara dair her türlü ipucunun kurları, fiyatları ve borsaları etkileme gücü yüksektir. Ancak benim beklentim Draghi’den çok flaş spotlar çıkmayacağı yönünde. Son aylarda hızla değerlenen euro’nun daha fazla değerlenip 1.20 dolar seviyesinin üzerine çıkması henüz toparlanma yoluna giren Avrupa ekonomilerinin işine gelmez.

  Onların gündemi ‘enflasyonsuzluk’ bizimse enflasyon

  Yazının devamı için