Burada da bir 2019 hesabı var

  0
  Mehmet Acet
  Yeni Şafak

  Bir an için hep birlikte bir nehir halinde akıp gittiğimizi düşünürsek ve yine bir an için akıntının bir yerinde kıyıya çıkıp nehrin nereye doğru aktığına baktığımızda karşımıza çıkan fotoğraf nedir?

  Nehir bizi nereye doğru götürüyor?

  İçinden geçtiğimiz süreçte hiçbir zaman olmadığı kadar böyle bir bakışa ihtiyaç var.

  Gözümüzün önünde gelişip giden hadiselerin, nasıl bir akılla yürütüldüğünü, nihayetinde neye ulaşılmak istendiğini çok iyi analiz etmeliyiz.

  Kıyıdan bakınca nehirde şöyle bir akıntının ilerlemekte olduğu görülebiliyor:

  Birileri eğer “Bir taşla kuş katliamı yapmak” istiyorsa, ki öyle görünüyor, bana göre o taşlardan büyükçe bir tanesi, 2019 seçim yılı için atılıyor.

  Bu son cümle bu haliyle kalırsa pek bir şey ifade etmeyecek.

  O yüzden biraz derinleşelim.

  “Kürt kartını” elinde tutmak isteyen uluslararası aktörlerin, bugüne kadar çok çaba harcayıp da başaramadığı bir konu var.

  Türkiye topraklarında yaşayan Kürtlerin ekser kısmının kendilerini Türkiye’ye ait hissetmeye devam ediyor oluşları, siyasette de en az yarısının Ak Parti’den zihinsel kopuşunun sağlanamaması.

  Bunu en son referandumda gördük.

  Doğu-Güneydoğu’dan gelen oyların oylama sonuçlarına yaptığı katkı, daha 16 Nisan gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdir cümlelerine yansımıştı.

  KÜRT OYLARINI AK PARTİ’DEN KOPARMA STRATEJİSİ

  Şimdi birileri, AK Parti-MHP ittifakını akılda tutarak Ak Parti gövdesindeki Kürt oylarını yeniden HDP’ye doğru kanalize etmeye çalışıyor.

  Toplumsal hareketlilikleri sağlamanın yolu, bir strateji doğrultusunda hedefe doğru uygun bir ‘iklim’ oluşturmaktan geçer.

  Birileri yukarıdaki hedef doğrultusunda bir ‘iklim oluşturmaya çalışıyor’ desek, bu düşünceyi yabana atmak mümkün olur mu?

  Ya da Barzani yönetiminin Kuzey Irak’ta yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu öncesi oluşan iklim, neye ne kadar nüfuz ediyor desek.

  Kıyıdan baktığımız nehir, son 2,5 yılda nasıl aktı, biliyoruz.

  7 Haziran 2015 seçimleri öncesi Kürtleri ve Alevileri aynı potada birleştirip, Ak Parti mahallesinin üzerine salma projesi vardı.

  “Made in Germany/Almanya” yapımı bir projeydi o.

  Yeteri kadar Kürt Ak Parti’den, yeteri kadar Alevi CHP’den kopartılamayınca, sonrasında PKK’nın başlattığı terör eylemlerine karşı Kürtler PKK’ya dirsek gösterince, o proje akim kaldı.

  90’LARA DÖNÜYORUZ PROPAGANDASI

  Yazının devamı için