Büyükelçi’den masallar…

  0
  Candaş Tolga Işık
  Posta

  Amerikan Büyükelçisi John Bass Türkiye’deki görev süresini tamamlayıp Afganistan’a gidiyor. Bass dün bir grup gazeteciyle İstanbul’da son kez bir araya geldi.

  Genel Yayın Yönetmenimiz tarafından POSTA’yı temsilen benim katılmam uygun görüldü toplantıya. Büyükelçi Bass çok gergindi. Vakitsizlik nedeniyle herkesin tek bir soru sorma hakkı olduğu söylendi. Bir meslektaşımızın sorduğu soruya ek soru sormak istedim. Büyükelçi soruyu duymazdan geldi, benim soru güme gitti.

  Toplantıdaki en büyük tuhaflık Büyükelçi’nin son derece somut sorularımıza son derece “soyut” cevaplar verişi değildi. Toplantı salonuna girdiğimizde özellikle iktidara yakın medya kuruluşlarından meslektaşlarımızın davet edilmemiş olması dikkatimizi çekti.

  Büyükelçi Bass’a bu durumu garipsediğimizi söyledikten sonra, “Bu sizin şahsi tasarrufunuz mu Amerika’nın resmi ‘politikası’ mı?” diye sordu bir meslektaşımız.

  Büyükelçi genelde bugüne kadar böyle bir uygulamaları olmadığını ama bu sefer son dönemde bazı medya organlarında çıkan -Amerikalılara göre- temel “gazetecilik değerlerinden uzak” haberleri yapan kurumlara karşı bir tavır koyduklarını ima etti.

  Bu yetmiyormuş gibi sabah gazetesinden Hilal Kaplan’a yaptıkları daveti de son dakikada iptal ettikleri ortaya çıktı ki bu durum her defasında basın özgürlüğünden, demokrasiden dem vuran Amerika’nın demokrasiyi işine geldiğinde kullanıp işine gelmediğinde rafa kaldırdığının bir başka kanıtı olarak kayda geçti. Bu saatten sonra Amerikalılar kusura bakmasın: Basın özgürlüğü ve demokrasi ile ilgili ‘hassasiyetlerine’ itibar eden bir Allah kulu bulamazlar.

  BU DA MI DELİL DEĞİL?

  Büyükelçi Bass’ın gündeminde ilk olarak FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan ABD İstanbul Konsolosluğu’nda çalışan görevli (Metin Topuz) vardı:

  Bass bu konuda şöyle konuştu: “Türk hükümetindeki bazı kişilerin bu olayı mahkemeden önce medya üzerinden karara bağlama eğiliminden çok rahatsızım. Konsolosluktaki yerel çalışanımızla ilgili somut bir delil bulunacağını düşünmüyorum ancak böyle bir yol seçilmesinden dolayı çok üzgünüm.”

  Karşımızda Amerikan Büyükelçisi olunca tüm gazeteciler Türkiye’de çok tartışılan FETÖ ile mücadelede Amerikan hükümetinin desteği/kösteği konusuyla ilgili sorular sordu.

  15 Temmuz darbe girişimin baş aktörlerinden Kemal Batmaz’ın darbeden 6 ay önce FETÖ elebaşının Amerika’daki evinde kaldığına dair -bizzat ABD tarafından gönderilen belgeler- konusu açıldı. “Bu belgeler 15 Temmuz’un arkasında Fetullah Gülen’in olduğuna dair bir somut delil değil mi sizce?” diye soruldu.

  Bass, “o belgeleri görmedim. Görmediğim bir şey üzerine de yürüyen bir soruşturmayla ilgili konuşmak istemem” dedi ve ekledi: “Defalarca söylediğimiz gibi Türk hükümetinin darbe girişiminin sorumlularının ortaya çıkarılması, adalet önünde hesap vermesiyle ilgili çabalarını destekliyoruz. Ama bunu yaparken Amerikan adalet sisteminin kurallarına uymak zorundayız.”

  Yazının devamı için