CIA’nın Türkiye’deki maaşlı adamları

  0
  Tunca Bengin
  Milliyet

  ABD ile yaşanan vize kriziyle birlikte sıkça dillendirilen ‘Türkiye’de casuslar cirit atıyor’ iddiası sözden çıktı, ete kemiğe büründü. Dolayısıyla son günlerde İdlib operasyonunun yanı sıra en çok konuşulanların başında yabancı servislerin özellikle de CIA’nın Türkiye’deki faaliyetleri var. Dahası ABD Büyükelçisi’nin Türkiye’yi terörle tehdit ettiği yönünde yorumlara neden olan sözleri DAEŞ’in arkasında CIA olduğu iddiasını alevlendirdi. Dün bu konular üzerine eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür’le konuştuk:

  Çok casus var mı Türkiye’de?

  Çok. Türkiye’de yabancılara çalışan çok insan var. Üzüntü verici, ama maalesef doğru. 1946’dan beri gizli servisler Türkiye’de cirit atıyor. Ben Ankara’da görevliyken CIA gibi istihbarat yapan ve faaliyet gösteren Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Gnelkurmay’dan angaje ettiği bir subayın formunu ele geçirdik ve karargâha bildirdik. Cevap dahi gelmedi.

  Nasıl ikna ediyorlar sadece para mı?

  Genelde oğlunu, kızını okutmak ya da parayla. Paralar da çok büyük rakamlar değil. Bizim Savaşman vardı mesela; ABD’de neredeyse çöpçüye verilen 500-600 dolar gibi gibi bir para alıyordu.

  Elçiliklerde, konsolosluklarda çok ajan var mıdır?

  Akredite olanlar, yani istasyon şefi dediklerimiz belli ama onların dışında hiç bilmediğimiz kişiler de çıkıyor. Eskiden beri var bu. Örneğin bir karı-koca vardı mesela; kadın bizim teşkilatla CIA arasında irtibat memuruydu, kocası da sefarette çalışıyordu. ABD’ye gittiğimde öğrendim ki, kocası da CIA’de çalışıyor.

  ***

  CIA’nın DAEŞ’le bağlantısı var mı?

  Kesinlikle var. Onların kullandıkları bir vasıta, İslam’dan soğutmak için de yararlanıyorlar. Hiçbir örgüt kendi kendine ayakta kalamaz para olmadıktan sonra.  Bin küsur dolar maaş veriyorlar. Demek ki bir para kaynağı var bunun.

  CIA mı MOSSAD mı?

  Müşterek diyebilirsin. Zaten CIA oldu mu İngiliz servisi MI6’yı da düşüneceksin. Hep aynı ekipler. Bölge üzerinde zaten talepleri olan malum kişiler yani.

  DAEŞ ABD’lileri de hedef alıyor ama…

  Ona bakarsan DHKP-Cde yaptı zamanında ABD’lilere ama ABD bir şey yapmadı. Arada oluyor çünkü bütün DHKP-C’liler anlaşmayı üst taraftaki bağlantıları bilmiyorlar ki. Yani patronunun ne yaptığı kimlerle görüştüğü nereden yardım aldığından haberleri yok.

  DAEŞ’in tepe yönetimi de CIA, MOSSAD ya da MI6’nın ortak kurgusu mu yani?

  Yazının devamı için