Çin’e ticaret, Fransa’ya tekstille…

  0
  Mahmut Sabah
  Dünya

  Önce, Türk ve Çinli işadamları buluştu Kayseri’de. 1 milyon 358 bin nüfuslu Kayseri’nin küçük ve orta boy işletmeleri ile Çin’in 30 milyon nüfuslu Chongqing kentinden gelen küçük ve orta boy işletmelerin temsilcileri, elektronik ortamda işbirliği yaparak, yani birleşerek e-ipek yolu projesini uygulama karar aldılar.

  Ardından, TİM’in düzenlediği ihracatçı şehirlerle hedef ülkeleri buluşturan ‘Hedef Pazar Projesi’ toplantısı yapıldı kentte. Kayseri iş dünyası hedef ülke Fransa’yı analiz etme imkanı buldu o toplantıda. Kayseri’nin ürettiği bazı ürün gruplarının, Fransa’nın ithalat ihtiyacını karşılayacak ürünlerden oluştuğuna dikkat çekilerek, Kayseri-Fransa Ticaret Köprüsü’nün mobilya ve tekstille kurulması uygun görüldü sonuçta…

  Ülkemizde sinai işletmelerin yüzde 98’i KOBİ ölçekli. Ekonomide en büyük pay bu işletmelere ait. Nitekim, istihdamın yaklaşık yüzde 74’ünü, satışların yüzde 64’ünü, maaş ve ücretlerin yüzde 55’ini KOBİ’ler sırtlıyor. Hal böyle olunca da e-ticaretin bu işletmeler için ne denli bir önem taşıdığı kendiliğinden ortaya çıkmış oluyor.

  ‘Zaman hız ve değişim zamanı…’ Veriler, bugün dünyada 2 milyara yakın insanın e-ticaret yaptığını gösteriyor. Yani, değişime uyum sağlayan ayakta kalıyor. Ayak uyduramayan ise hayal kırıklığı yaşıyor. KOBİ’lerin bir an önce e-ticarette yerini alması gerek. Sanırım büyümenin, dış pazarlarda rekabetçi olabilmenin; ihracatta, istihdam ve yatırımda artış sağlayabilmenin yolu, biraz da e-ticaretle iç içe olmaktan geçiyor.

  Tabii, e-ticaretle, işletmeler değişik avantajlara da sahip olabiliyor. Örneğin, ürün ve müşteri hizmetlerini daha düşük maliyetlere ve daha büyük topluluklara tanıtabiliyor. Gerek hammadde gerekse hizmet alımlarında farklı tedarikçilere daha kolay ulaşabiliyor. Fiyat karşılaştırması ve daha kolay tahsilat yapabiliyor. Sözün kısası, KOBİ’lerin e-ticarete girmesi hem ülke ekonomisinin geleceği, hem de söz konusu işletmelerin gelişip büyümeleri bakımından büyük önem taşıyor.

  Yazının devamı için