Çivisi çıkmışlığın son örnekleri

  0
  Kazım Güleçyüz
  Yeni Asya

  Akıl, mantık, kural, hukuk dışı anormalliklerin had safhaya vardığı halleri ifade için kullanılan “İşin çivisi çıktı” deyişindeki anlama tam denk düşen yeni örnekleri, hukukun ve kanun hakimiyetinin iyice rafa kalktığı OHAL sürecinin son aşamasında görüyoruz.

  Bunlardan biri, Bylock’u tek başına terör örgütü üyeliğinin delili sayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararına yapılan temyiz itirazının Ceza Genel Kurulunda karara bağlanacağına ilişkin açıklamanın Adalet Bakanı tarafından yapılması.

  Bakan Gül, Genel Kuruldan çıkacak kararın içeriği hakkında da bilgi sahibi olduğunu gösteren ifadeler kullanıp “Birkaç gün içinde açıklanacak” dedi ve hemen ertesi gün söz konusu karar açıklandı.

  Bu durum ister istemez şu soruları gündeme taşıdı: Bu açıklamayı yapmak Bakanın işi mi ve normal mi? Dahası nereden biliyor? Kurul, aldığı ve açıklamadığı kararı önceden ona mı bildiriyor? Bu nasılbir “hukuk” devleti ve “bağımsız yargı”?

  Olay, hukuk adına tam bir skandal.

  Ardından, Ekonomi Bakanının, dördüncü uzatma döneminin sonu da yaklaşmakta olan OHAL için söyledikleri de.

  Ekonomide OHAL’in kalkması gerektiğini, ama OHAL gerekçeleri tam olarak kalkmadığı için bir ara formül aradıklarını belirten Bakan, İçişleri ve Adalet Bakanlarına geçici bir süre için, meselâ bir yıllığına kanunî düzenleme yapma yetkisi verilebileceğini söylüyor. Bunu Adalet Bakanıyla yaptığı görüşme sonrası kişisel fikri olarak ifade ediyor. Adalet Bakanının düşüncesi ise henüz bilinmiyor.

  Yazının devamı için