Çocuğuna “Cihat” ismini koymak isteyen aileye soruşturma

  0
  Hilal Kaplan
  Sabah

  Toulouse’un banliyölerinden Leguevin’de ikamet eden bir ailenin çocuğunun ismini Cihat koymak istemesi üzerine belediye yetkilileri aileyi savcılığa şikâyet etti.
  Savcılığın ise konuyu aile mahkemesine taşımayı kararlaştırdığı bildirildi.
  Fransa’da Eritreli üç kadını aracına alarak hastaneye götürdüğü gerekçesiyle bir öğretim üyesine iki ay ertelenmiş hapis cezası verildi. “Kendim için değil, savunduğumuz değerler için bu karara itiraz edeceğim” diyen Mannoni, hasta, yaralı ve yardıma muhtaç kişilere kayıtsız kalmamanın bir vatandaşlık görevi olduğunu dile getirdi.

  Mültecilere su yok!
  Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, mahkemenin sığınmacılara su verilmesi yönündeki kararının Danıştay tarafından onaylanması üzerine yaptığı açıklamada, karara uymayacağını belirtti.
  Bouchart, “Calais halkını korumak zorundayım ve bu nedenle sığınmacılarasu verilmesi için alınacak tüm önlemleri reddediyorum” ifadelerini kullandı.

  Sosyal medya “temizliği”
  Fransız basınına “Facebook’ta bahar temizliği” olarak yansıyan yasaya göre, yüzde 60’ı terörle ilişkili 864 internet sitesinin kapatıldığı Fransa’da, bin 847 kişi hakkındaterör propagandası yapma ve teröre övgü suçlarından işlem yapıldı. Bilgisayarındaterörist fotoğrafı bulundurmayı dahi suç kabul eden yasa kapsamında 10’a yakın kişiye 3 ay ila 5 yıl arasında hapis cezaları verildi.
  Öte yandan Paris’te yaşayan 53 yaşındaki bir kişinin, sosyal medyada “Fransızlaruyanın, her biriniz bir Müslüman’ı öldürün” gibi çok sayıda ve sürekli nefret mesajlarına ise hapis cezası yerine 105 saat kamu yararına bir işte çalışma cezası verildi.

  Wi-Fi’ye DAESH adı verince…
  4 Kasım 2016’da Fransa’nın Dijon kentinde İnternet kablosuz ağına “DAESH 21” ismini koyan 18 yaşındaki gence “kamusal alanda terörü övmek” suçundan hapis cezası verildi.

  Yazının devamı için