Çok şey bilen MİT’çi ortadan kayboldu

  0
  Saygı Öztürk
  Sözcü

  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında 34 bin kişi tutuklu. Tutuklu askerler içinde darbe girişimine bilerek, isteyerek katılanlar olduğu gibi böyle bir durumdan habersiz olan, tatbikat yapıldığını, terör saldırısına karşı önlem aldığını sananlar da var. İşte bu ayrım henüz yapılmış değil.

  Cezaevinde intihar etmek öyle kolay değil. “Ergenekon sanığı” olarak Silivri Cezaevi’nde 7 yıl tutuklu kalan yazar Ergün Poyraz “Cezaevinde kendini asacak uzunlukta ip bulamazsınız. Bulsan da ipi bağlayacak yer bulamazsın” diyor. Balyoz davasından uzun süre tutuklu kalan ve son olarak “Aşil’in Topuğu FETÖ’nün O Gecesi” kitabını yazan emekli Albay Mustafa Önsel de, “eğer ranza varsa, çarşaf kullanılarak intihar edilebilir” görüşünde.

  BU İNTİHARLAR ARAŞTIRILMALI

  15 Temmuz darbe girişiminden sonra Kastamonu Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay İrfan Kızılaslan’ın Tokat Kapalı Cezaevi’nde intihar ettiği haberi geldi. CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, tutuklu albayın son dönemde “bir komutanın, şerefli bir askerin onuruyla bu kadar oynanmaz” deyip sinir krizleri geçirdiğini ve sonunda intihar ettiğini öğrendi. İki çocuk babası eski askerin cenazesi memleketi Ankara’nın Kızılcaham İlçesi’nde toprağa verildi.

  Önceki gün, twitter jurnalcisi Fuatavni adlı hesaba bilgi aktardığı, darbe girişiminin ardından FETÖ’den tutuklanan Emniyet İstihbarat Dairesi’nde görevli mühendis Burak Açıkalın cezaevinde intihar etti. MİT’in 20 bin kişilik FETÖ’cü listesini örgüte sızdırdığı öne sürülen Burak Açıkalın, darbe girişimi sırasında İstihbarat Dairesi binası yakınında yakalanmıştı.

  MİT’TE YÜRÜTÜLEN SORUŞTURMA

  Cezaevinde bu kadar intiharların olmasının altında başka şeyler olabilir. Çok şey bilen kişilerin mahkemelerde konuşmasından korkanların da intiharların içinde olabileceği göz ardı edilmemeli. İntiharlar yaşandığı gibi bir de aniden ortadan kaybolanlar var. Bunun son örneği de kısa süre önce MİT’ten ihraç edilen A. O. oldu.

  Yazının devamı için tıklayın