Dağılabiliriz beyler

  0
  Verda Özer
  Milliyet

  Hafta sonu Kanada’da toplanan G-7 grubu (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya) resmen dağılmanın eşiğine geldi. Kim derdi ki bu resimdeki sahne bir gün vuku bulacak. Yani Almanya lideri sağına soluna Avrupalı muadillerini dizip ABD’ye “Akıllı ol, aklını alırım” edası takınacak. Ama işte derler ya, “Olmaz deme, olmaz olmaz”. Aynen öyle. Olmaz denilen oldu.

  (…)

  Yeni dünya düzeni

  Kaldı ki Trump’ın inisiyatifindan bağımsız olarak uluslararası düzen zaten değişiyor. G-7 zirvesine denk gelen/getirilen Şanghay zirvesi bunun en iyi tezahürüydü. Burada Çin lideri Şi Cinping’in “Putin dünyada en yakın arkadaşımdır” demesi; Putin’in de işi “Dostum Şi Çin’de bir yer göstersin, bizimkiler gelip Rus hamamı kursun” demeye götürecek kadar götürmesi, oluşan yeni denklemin habercisi.

  G-7 1975’te kurulduğunda dünyaya Batı hegemonyası hakimdi. Üyeleri de en gelişmiş piyasa ekonomisine sahip ülkelerdi. Ne var ki bugün Çin’i katmadan dünya ekonomisinden bahsetmek mümkün değil. PriceWaterhouse Coopers’a göre, 2030’da Çin ABD ekonomisini geçecek. Aynı şekilde küresel ekonominin bugün yüzde 25’ini oluşturan BRICS ülkelerini (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) dışarıda bırakarak dünyayı ilgilendiren bir karar alamazsınız.

  Kısacası, G-7 artık kendi kendine çalıp oynayacak güce sahip değil. Kaldı ki kuruluş amacı küresel ekonomiye şekil vermekti. Bu varoluş nedeni de yeni dünya düzeninde artık anlamsız.

  ***

  Yani iş birinin çıkıp “Dağılabiliriz beyler” demesine kaldı.

  Yazının bütünü için