Darbeye, başkanlık için mi yol verildi?

  0
  Arslan Bulut
  Yeniçağ

  Önce CHP’nin Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu üyesi İzmir Milletvekili Aytun Çıray“Darbenin bir senaryo çerçevesinde gerçekleştirildiği iddialarını değerlendirmeye hazır olmamız gerekiyor. 15 Temmuz’u tamamen Cumhurbaşkanının senaryosuna indirgeyenleri gerçekçi ve doğru bulmuyoruz ancak bu darbe ve kalkışma hareketinin saray ve hükümet tarafından önceden haber alındığı ama buna rağmen zamanında müdahale edilmediği konusundaki görüşler artık inandırıcılık taşımaya başlamıştır. Bu tür kanıtlar, Özkök Paşa’nın komisyonumuza yaptığı açıklamalarla birleştirdiğimizde söz ‘kontrollü darbe girişimi’ni ne yazık ki mümkün kılmaya başlıyor” dedi.

  ***

  Sonra da CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Selin Sayek Böke şu soruları sordu:

  “Birinci soru; Hükümetin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden daha önceden haberi var mıydı? 

   İkinci soru; bir uluslararası bağımsız kuruluşuna denetim yaptırarak bu ByLock listelerinin geçerliliğini teyit etmeyi düşünüyor musunuz? 

  Üçüncü soru; sorduk, sormaya devam ediyoruz. Darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz önce yakalandı, sonra bırakıldı. Bu olup bitenlerin siyasi ayağındaki sorumluları neden ortaya çıkarmıyorsunuz? Konu Adil Öksüz’e gelince neden suskunsunuz? 

  Değerli arkadaşlar, hükümet bir türlü sorduğumuz bu sorulara bir yanıt veremiyor. Bir türlü 15 Temmuz sonrası millete verdiği sözün arkasında durarak kendi içindeki FETÖ’cülerle, siyasetteki FETÖ’cülerle hesaplaşma cesaretini gösteremiyor. FETÖ’yle olan derin suç ortaklığından kendisi o kadar çok korkuyor ki, bu ortaklık o kadar derin ki hukukun gereğini yapmak yerine darbe fırsatçılığıyla Türkiye’ye bir sivil darbe yaşatıyorlar. Bu sivil darbenin tek bir amacı var. Esas darbecileri korumak ve darbe bahanesiyle Türkiye’de bir tek adam diktası inşa etmek..” 

  ***

  Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet’e şöyle dedi:

  Yazının devamı için tıklayın