Demirtaş ve Gezi davaları: İktidar, en önemli dayanağının çöküşünü hazırlıyor

  0
  Kemal Göktaş
  diken.com.tr

  AKP, iktidarını kalıcılaştırmak ve rejim dönüşümünü tamamlayabilmek hukuku aracı kılarak toplumsal ve siyasal aktörlere ‘operasyon’düzenlemeye devam ediyor. İktidarı bu yolda ısrarcı kılan ise istediği sonucu aldığını görmesi. Hukuk eliyle dizayn edilen ‘siyasetsizleştirme’ ve ‘hukuksuzlaştırma’dan istifade eden iktidar, bu yöntemi derinleştirerek uygulamaya devam ediyor.

  En güncel ve ‘yakıcı’ iki örnek: İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi dün AİHM kararı sonrası serbest kalması gereken Selahattin Demirtaş’ı hem siyasi yasaklı hale getiren hem de içerde kalmasını garanti altına alan bir karar verdi. Yine dün, Gezi dosyalarının raftan indiğini ve beş yıldır bekletilen soruşturma dosyaları tedavüle sokularak çok sayıda kişiye dava açıldığını öğrendik.

  Demirtaş açısından oyun çok basitti, çünkü tahliye olmasını önlemek için atılacak adımların ne olabileceği besbelliydi. AİHM kararı “Kesin değil” denerek uygulanmayacak, daha önce mahkemenin ‘örgüt propagandası’ suçundan verdiği ceza istinafta onanarak Demirtaş’ın içerde kalması sağlanacaktı. Nitekim, beklenen oldu ve Demirtaş’ın dosyası öne alınarak Sırrı Süreyya Önder ile birlikte aldığı hapis cezası onandı.

  Şimdi AİHM kararına göre tutuklu olduğu dosyada tahliye kararı verilse bile Demirtaş, içerde kalmaya devam edecek; üstelik artık bir hükümlü olarak.

  Bu kararın bir sonucu olarak önümüzdeki yerel seçimde Demirtaş’ın belediye başkanlığı adaylığı söz konusu olamayacak. Bir zamanlar Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklılığını vurgulamak için yapılan haberlerde olduğu gibi Demirtaş “muhtar bile olamayacak.”

  Demirtaş’ın içerde tutulması için gösterilen bu gayret, hukukun şekli biçimleri itibariyle bile anlamsızlaştığı bir hukuksuzlaşma, anayasasızlaşma sürecinde geldiğimiz noktayı gösteriyor.

  Gezi eylemlerine beş yıl sonra açılan soruşturma ve davalar da insan hakları savunucuları ve aktivistlere ulaşan baskı sürecinin, ağırlaşarak devam edeceğini, kendisine yeni hedefler bulacağına işaret ediyor.

  Yazının devamı için