Dolar nereye doğru gidiyor pek bilinemez!

  0
  Deniz Gökçe
  Akşam

  Financial Times’a göre, Donald Trump kasım ayında sürpriz olarak seçildiğinde, dolar ve de ABD hisse senetleri yukarı doğru değerlenmişti. Çünkü yeni hükümetle büyük altyapı yatırımları ve de vergi indirimi beklentileri ülkenin uzun süre yüksek büyüme yaşayabileceği düşüncesini gündeme getirmişti.

  Ama, beklentilerin tersine ABD doları değer kaybetti ama ne vergi düşürüldü ne de yüksek harcama yapıldı. Sonuçta, 2017 yılı başında, 14 yılın en yüksek değerine çıkmış olan dolar, dış ticaret ağırlıklı hesaplama ile yüzde dokuz kadar değer kaybetti.

  Bugün doların olduğu derecede düşüklük, daha önce, 2015’te de görülmüştü. Bu Amerikan ihracatçılarını destekleyen bir gelişme olsa da, gelişen ülkelere oldukça destek verdiğini de vurgulamak gerekli.

  Doların euro karşısında zayıflık yaşaması, euro ekonomisinin yukarı doğru sürpriz gelişme yaşadığının sonucu olarak düşünülebilir. Ama bu henüz bono getirilerinde görülebilen bir gerçek değil.

  FED faiz hadlerini bu yıl iki defa yükselterek değiştirdi. Avrupa Merkez Bankası ise oldukça uzun bir zaman daha para politikasını değiştirmeden aynen tutmaya niyetli.

  Doların düşmesi aslında ABD siyasetindeki şu andaki belirsizliği aksettiriyor denebilir. Çünkü Trump Hükümeti’nde ortalıkta bir kaos olduğu açıkça görülüyor. Ama bu kaos durumunun ABD varlıklarında daha yüksek risk primleri sergilemesi de gerekirdi.

  ABD’de düşük dolar ABD şirketlerinin kazançlarını kuvvetlendirebilir. Diğer taraftan gelişen ülkelerin varlıkları da değerlenebilir. Örneğin Irak yatırımcıların çok sevdiği bir yatırım ülkesi değildir ama Irak son 10 yıldaki ilk bağımsız bono satışını gerçekleştirdi. Irak’ı daha sonra Arjantin, yüz yıllık bir bono satarak izledi.

  Doların düşmesinden faydalananlar, müteşekkir olmalı ama iyi dönemlerin de uzun süre ortada olacağını da düşünmemeleri gerekir.

  Yazının devamı için