Dolar nereye kadar?

  0
  Esfender Korkmaz
  Yeniçağ

  Merkez Bankası Eylül ayı için TÜFE bazlı reel kur endeksini 90.30 olarak açıkladı. Bu demektir ki  Eylül ayında bir Dolar ve bir Euro’dan oluşan döviz sepeti TL karşısında yüzde 9.7 oranında daha değerli idi.

  Bu endeksi aşağıdaki yöntemle  dün öğlen saatlerinde 3.7376 olan  dolar kuru için hesaplarsak  kabaca 83. oluyor. Yani dün dolar kuru TL karşısında yüzde 17 daha değerli idi.

                  Dolar kuru yüzde 17 daha değerli

  ———————————————————————————————–

  MB eylül ayı TÜFE bazlı reel kur endeksi                90,30

  Eylül ayı ort.döviz sepeti (tl)                                         7.6580

  26 ekim döviz sepeti (tl)                                                      8.1374

  Döviz sepetinde tl olarak yüzde artış                       6.26

  Ekim ayı TÜFE beklentisi (yüzde)                                     1.31

  Döviz sepetinde tl karşılığı reel değişme                4.89

  26 Ekim TÜFE’ye göre reel kur endeksi                        85.00

  Euro /dolar paritesinde değişme (yüzde)                  1.0

  Dolarda reel kur endeksi                                             83.00

  Dolar tl karşısında ne kadar değerli (yüzde)     17.0       

  Aralık 2007 de  bu endeks 126.72  idi. Yani Türk Lirası Döviz sepeti karşısında yüzde 27 kadar  daha değerli idi. Bunun nedeni kontrolsüz sıcak para ve karlı şirketleri satın almak için gelen  spekülatif yabancı sermaye girişi idi. Döviz bolluğu kurları bastırdı. Bu Hükümetin ve MB’nın işine geldi.

  Ne var ki o zaman ithal aramalı ve hammadde düşük kurdan dolayı daha ucuz geldiği için, Türkiye pamuk üretmekten vazgeçti. İplik fabrikaları kapandı . Üretimde ithal ara malı kullanmaya başladık. O yüzdendir ki sürekli cari açık veriyoruz. Yani biz kaybediyoruz. Cari fazla verenler kazanıyor. Bundan daha iyi bir sömürü düzeni planlanamaz. Dalgalı kuru bastıran IMF’nin istediği de tam buydu.

  2005 yılında kur riski diye bir kitap çıkardım. Kur artarsa, dış borçlara ve üretime ve üretim  maliyetlerine yansıyacağını belirttim. Ne var ki ABD ve IMF’ ye kurtarıcı gözle bakanlar bizden daha çok dinlendi.

  Kur artmasına rağmen, üretimde kullanılan aramalı azalmıyor. Çünkü bu defada siyasi iklimden dolayı  kimse aramalı için yatırım yapmak istemiyor.

  Cari açık yoluyla bizi sömürenleri suçlamaya hakkımız yok… Aklımızı kullanıp IMF’ ye muhtaç duruma düşmeseydik ve dalgalı kur politikasına geçmeseydik, kur dengesini gözetseydik, ya cari  açık  vermezdik veya biz onları sömürebilirdik.

  Dolar daha da artar mı?

  Yazının devamı için