‘Dost ve müttefik’ benzeri içi boş söylemleri bırakmalıyız

  0
  Mehmet Barlas
  Sabah

  Bir özdeyiş vardır… “Ben kendimi düşmanlarıma karşı korurum.
  Siz beni dostlarımdan koruyun” denilir bunda. Özdeyişlerin bazılarında gerçekten hikmet olarak nitelenecek söylemlerin bulunduğuna bir kanıttır bu özdeyiş.
  Buna karşı “Stratejik ortak” ya da “Dost ve müttefik” benzeri klişe ifadelerin ne kadar anlamsız olduğunu kanıtlayacak o kadar çok durum var ki, insan hangisine takılacağını bilemiyor.

  Sig Sauer tabancalar
  Cumhurbaşkanının korumalarının kullanımı için alınması planlanan ve Amerikan silah üreticisi Sig Sauer şirketine verilen 1.2 milyon dolarlık tabanca siparişi, gerçekleşmeyecekmiş. Associated Press haber ajansı, ismini vermek istemeyen ABD’li bir Kongre üyesine dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarına alınacak 1.2 milyon dolarlıksilahın satışı için ABD Kongresi’ne sunulan teklifin geri çekildiğini bildirmiş.

  Erdoğan’ın tepkisi
  Amerikan PBS kanalına mülakat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ABD Kongresi’nde korumalara silah satışını sağlayan yasanın geri çekilmesi konusunda, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan YPG’ye ABD’nin yaptığı silah yardımını hatırlatarak, “Biz paramızlasizlerden silah alamazken, siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz. Bu sorularımızın cevabını bulamadığımız için stratejik ortak olarak bundanüzüntü duyuyoruz” demiş.
  Bir diğer dost ve müttefik ülke olan Almanya’nın son olarak bir grup FETÖ’cüye daha sığınma hakkı verdiği de, benzer haberler arasındaydı.

  Kesip atamıyorsunuz

  Yazının devamı için