El-İnsaf!

  0
  İbrahim Kahveci
  Karar

  Yıllardır ekonomide temel sorunlardan bahsederim.

  Türkiye genç-dinamik bir ülke. 15 yaş altı nüfus oranı 80’lere göre oldukça azaldı. Şehirleşme oranı ise nerede ise bitti. 65 yaş üstü nüfus ise hala çok düşük. Yani çalışma çağındaki orta yaş nüfus tarihi zirvede.

  Ben buna “Orta Yaş Fırsat Ülkesi” diyorum. Demografik fırsat eşiği diyorum. Tarihi bir fırsat diyorum.

  Bu yıllarda benzer ülkeler yıllık yüzde 10-15 ekonomik büyümeler gerçekleştirmişti. Bu yıllarda diğer ülkelerle ara kapatılıp, öne geçilmiş. Mesela 70’lerde İspanya, 80’lerde İrlanda örneklerine bakın.

  Tarihi bir fırsat yakalamış durumdayız.

  Bu kadar genç-dinamik bir ülkede yıllık yüzde 3-5 büyümeler asla ve asla başarı olamaz. Tersine büyük başarısızlıktır. Hatta bu yıllarda bir toplumu krediye alıştırmak, yan gelip yatmaya alıştırmak, havadan para ile yardıma alıştırmak ülkeye ihanet bile görülebilir.

  Ammma çalışanın hakkını verdirmezsen de böyle bir tablo oluşur.  

  Çalışanın hakkını savunacaksın. Çok çalışana, çok okuyana ve çok değer yaratana çok verdireceksin. Bakın bankalara… Milyarlarca lira kâr ile adeta bayram yapıyorlar. Oysa banka çalışanları yerlerde sürünüyor. Asgari ücretle köle gibi insan çalıştırıyorlar. Ben bankaları asıl bu yüzden eleştiriyorum.

  Not: Bankalarda çalışanlar süründürülürken, üst yönetimlerin aldığı maaş ve kar paylarını düşününce insanın bu sisteme isyan edesi geliyor. Patronlardan daha fazla parayı maaşlı üst yönetimler götürüyor. Bunları da yazacağız… bekleyin. İsim isim kim ne almış göreceğiz.

  ***

  Bankalar deyince yine aklıma faiz geliyor. Sistemi 2003’de yüzde 13 kredi oranı ile alıp yüzde 70 kredi oranına kim taşıdı? “Yapmayın-etmeyin, bütün sistemi faize bağlamayın” diye yıllarca yalvarırcasına yazdım. Kimse aldırış etmedi… Sermaye piyasalarında insanların soyulmasını önleyin dedikçe “halka satışına izin verilen şirketler 2-3 yıl içinde patır patır battı.”

  Faizde sorun seviye değildir.

  Faizde sorun makastır. Yani mevduat faizi ile kredi faizi makası tartışılmalıdır. Kim ki faizin oranını tartışıyor, anlayın ki yanlış bilgiye sahiptir.

  Ama bugün asıl sorunu açıklayacağım.

  Faiz nasıl düşer?

  Yazının devamı için