Emmanuel Macron ne demek istedi?

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Le Point dergisinde yayımlanan söyleşisinde uluslararası sahnede havalı gençlerden biri olmaya çalışıp çalışmadığı sorusuna, “Küresel arena pek de havalı bir yer değil” diyerek yanıt vermişti.

  Örnek vermesi istenince, “10 günde bir Erdoğan’la görüşmek zorunda kalan benim!” demişti. 39 yaşında Fransa Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Macron’un sözlerinden biraz acemilik biraz da şaşkınlık sezdim.

  Macron’a şunu söyleyebilirim. Fransa büyük bir devlettir. Böyle kalmaya devam etmesini istiyorsanız siz de dünyanın büyük ülkelerinin liderleriyle yakından temas kurmak zorundasınız. Macron için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek zor geliyorsa eminim ki ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesi de kolay değildir. Hatta Macron’a Erdoğan ile görüşmekten endişe duyacağına Merkel’e dikkat etmesini öneririm. Erdoğan görev süresi itibarıyla Chirac ve Sarkozy’yi eskitmiş bir lider.

  Ayrıca Türkiye’den Fransa’ya bir zarar gelmez ancak Avrupa’nın tek hakimi olmak isteyen Almanya için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Her ne kadar Fransa ve Almanya komşu ve müttefik olarak görünse de arka planda büyük bir ticaret savaşı yaşanıyor ve Fransa sürekli zemin kaybediyor.

  Fransa Avrupa’da etkili olma trenini büyük oranda kaçırdığına göre Macron’un gözünü Afrika, Ortadoğu ve Asya’ya çevirmesinde fayda var. Bu süreçte de kendisi Erdoğan ile yakın işbirliğine giderse bundan iki ülke de yarar sağlar. Macron’a bütün bu işler zor ve sıkıcı geliyorsa Lüksemburg, Avusturya vb gibi ülkelerin liderleriyle zaman geçirebilir. Ancak bundan Fransa ne çıkar sağlar bundan pek emin değilim.

  Yazının devamı için