Erbil’in Putin’i ‘satın alma’ fiyaskosu…

  0
  Bercan Tutar
  Sabah

  Ortadoğu’nun geleceğini karartacak DEAŞ sonrası yeni bir küresel projeyle karşı karşıyayız. Erbil’in referandum kararı, barındırdığı potansiyel kaos riski nedeniyle herkesi alarma geçirmiş durumda. Özellikle ‘küreselci Sorosçular’ın bölgeyi nasıl bir kanlı karmaşaya sürüklemek istediğini en iyi gören ülkelerden biri de Rusya.

  ***
  Zaten Kremlin’e kritik önem vermeleri bu yüzdendi.
  Erbil, İsrail ve ABD triosu, Rusya lideri Vladimir Putin’i yanlarına çekmek için neredeyse bütün kozlarını masaya sürdü. İlk olarak 23 Temmuz’da MOSSAD heyeti ile Soçi’ye giden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu devreye girdi.
  Ancak Netanyahu’nun Putin’i Suriye ve Irak politikasını Kürtler lehinedeğiştirip Türkiye ve İran aleyhine bir pozisyon alma konusundaki iknaçabası sonuçsuz kaldı. Bu girişim atıl kalınca gaz anlaşması gibi ‘cazip ihaleler’ ileKremlin’i etkileyebilecek ‘özel isimler’ tedavüle sokuldu.***
  Hazirandan bu yana ABD’de referanduma destek faaliyetleri için 1.5 milyon dolarharcayan Barzani yönetiminin en büyük silahı ise lobici Paul J. Manafort oldu.
  Washington, Moskova ve Pekin’de güçlü bağlantılara sahip olan Manafort, referandum kampanyasının direktörü seçildi. Zira Manafort hem Putin’e hem ABD Başkanı Donald Trump’a hem de Çin lideri Şi Jinping’e yakınlığıylaöne çıkan bir isimdi.***
  Putin’in Ukrayna’daki ‘jokeri’ olarak bilinen Manafort, 2016’dan geçen ağustosa kadar Trump’ın seçim kampanyasının da başındaydı. 2010-14 arasında Ukrayna Cumhurbaşkanı olan ve sonra Rusya’ya kaçmak zorunda kalan Kremlin yanlısı Viktor Yanukoviç’in akıl hocalığını yapan Manafort, şu sıralar Çin’in Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın akil adamlarından biri konumunda.
  Ancak şimdi Rusya bağlantısı nedeniyle ABD’li Özel Savcı Robert Mueller tarafından soruşturuluyor. Manafort özellikle de geçen temmuzda Rusya’nın eski ABD elçisi Sergey I. Kisilyak ile Trump’ın Adalet Bakanı Jeff Sessions arasındaki tartışmalı buluşmayı ayarladığı için mercek altında.

  Yazının devamı için