Erdoğan ve AK Parti eleştirilemez mi?

  0
  Aydın Ünal
  Yeni Şafak

  Erdoğan ve AK Parti eleştirilemez mi?

  Açıkçası, bırakınız bu soruya cevap yetiştirme gayretini, bu sorunun sorulmasını bile ağır bir haksızlık olarak görürüm.

  Siyasi tarihimizde AK Parti kadar eleştirilmiş bir başka parti var mıdır? Recep Tayyip Erdoğan kadar eleştiri oklarının hedefi yapılmış bir başka siyasetçi, bir başka lider var mıdır? Merhum Erbakan, Merhum Özal ve partileri, acaba AK Parti ve Erdoğan’ın maruz kaldığı eleştirilerin 100’de birini görmüşler midir?

  AK Parti kuruluş hazırlıkları aşamasından itibaren, Erdoğan ise siyaset sahnesine adım attığı andan beri kıyasıya eleştiriliyor.

  AK Parti ve Erdoğan sadece Misak-ı Milli sınırları içinde de eleştirilmiyorlar. ABD ve Almanya’nın politikacıları ve medyası “eleştiri” maskesi altında sabah akşam AK Parti ve Erdoğan’la uğraşıyorlar. Onların yaktığı işaret fişeğiyle dünyada birçok merkez AK Parti ve Erdoğan’ı hedef yapıyorlar.

  Sadece eleştirilseler iyi… Eleştirinin sonuç getirmediği durumlarda devreye fiili saldırı giriyor. “Eleştirilemez mi” dediğiniz bu parti ve bu lider, 15 yıldır içerden ve dışardan fiili saldırılara, tehditlere de maruz kalıyorlar.

  AK Parti’yi ve Erdoğan’ı büyüten, zirvelere taşıyan en önemli faktör eleştiridir. Haksız, yıkıcı, milletin hissiyatından uzak eleştiri, AK Parti’yi milletin partisi, Erdoğan’ı da milletin sevgilisi yapmıştır.

  Erdoğan, Şair Ece Ayhan’ın meşhur dizesinin tek kelimesini değiştirerek, “Biz manşetlerle çarpışarak büyüdük kardeşim” diyerek, hem kendisinin, hem de partisinin eleştiriyle büyüdüğünü sıkça ifade etmiştir.

  AK Parti ve Erdoğan’ı büyüten yalnızca yıkıcı ve haksız eleştiri değildir. AK Parti ve Erdoğan, yapıcı, samimi eleştiriyi, dost uyarılarını, tavsiyeleri, tenkitleri dikkate almış, istikametlerini buna göre belirlemiş, başarıyı da bu yapıcı eleştirinin üzerine bina etmişlerdir.

  AK Parti’nin Grup toplantıları, istişare toplantıları, özellikle de MKYK ve MYK’sı esaslı eleştiri ve özeleştiri platformlarıdır. Erdoğan, kendi iç muhasebesini yapan bir liderdir. Parti mekanizmalarında eleştiri zeminini muhafaza eden, her türlü eleştiriyi pür dikkat dinleyen, not eden bir liderdir Erdoğan. Üslubunca, nezaket dairesinde ve yapıcı bir dille danışmanları da Erdoğan’ın huzurunda her türlü eleştiriyi dile getirebilirler ve inanın bunların hepsi dikkate de alınır.

  Eleştiri ve özeleştiri, AK Parti ve Erdoğan’ın en yakın yol arkadaşlarıdır. Bu başlangıçta böyleydi, bugün de böyledir.

  Son zamanlarda, AK Parti ve Erdoğan’ın daha önce tecrübe etmediği bir eleştiri furyasıyla karşı karşıyayız.

  Yazının devamı için