Erdoğan’dan sürpriz hamleler gelebilir

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesi için Kazakistan’ın başkenti Astana’dayız.

  Arakan Müslümanlarına yardım götürmek için Türkiye’den daha önce hareket eden ve kamplara ulaşan Emine Erdoğan ve beraberindeki isimlerle Astana’da buluştuk. Saçma sapan işlere su gibi para akıtan Arap dünyası bir kez daha büyük bir sorun karşısında ilgisiz ve etkisiz.

  Müslüman dünyasının diğer meselelerinde olduğu gibi Türkiye ön safta çözüm için gayret gösteriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bangladeş’in Arakan’dan kaçanlara kapıları açması halinde Türkiye’nin yardım sağlayacağını açıklamıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’da İİT zirvesine katılacak ancak çatışma bölgeleriyle ilgili temaslar da önemli. Zira kısa süre sonra burada Suriye’nin geleceği konusunda bir kritik toplantı daha yapılacak.

  Rusya, İran ve Türkiye’nin başını çektiği grup kan gölüne dönen ülkeye Astana görüşmeleriyle barış getirmeye çalışıyor. İşin ilginç yanı Türkiye bir NATO üyesi olmasına rağmen son dönemeçte bölge ülkeleriyle daha yakın işbirliği yapıyor. Özellikle Ankara-Moskova ve Tahran arasındaki bu yakınlaşmanın ABD’yi rahatsız ettiği bir gerçek.

  Türkiye’nin müttefiki ABD, Erdoğan’ın bütün uyarılarına rağmen Suriye’de PKK’nın uzantısı durumundaki YPG ile işbirliği yapıyor. Hatta bu işbirliğiyle YPG Amerika’nın bölgedeki kara ordusu haline geldi. İşte, bu karmaşık ortamda Erdoğan gelecek hafta da Birleşmiş Milletler zirvesine katılmak üzere New York’a gidecek. Türkiye ile ABD arasında sözünü ettiğim tercihlerden ötürü gerginlik had safhada. Üstelik sıkıntı birden fazla cepheye yayılmış durumda.

  Yazının devamı için