Erdoğan’ın mesajları

  0
  Serpil Çevikcan
  Milliyet

  Meclis, yeni yasama yılına kritik bir dönemde başladı.

  Dışarıda; küresel güçlerin Irak ve Suriye haritalarını yeniden masaya yatırdığı, içeride ise seçim yılı olan 2019 öncesi, birçok radikal adımın atılabileceği, değişimin yaşanabileceği bir siyasi atmosfer.

  Yasama yılının açılışı nedeniyle TBMM Genel Kurulu’na hitap eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşması tam da bu çerçeveye uygun, üst perdeden ve netti.

  Erdoğan’ın Kuzey Irak’ta Türkiye’nin uyarılarına rağmen gerçekleştirilen referandumun ardından uygulanacak yaptırımlarla ilgili sözleri merak ediliyordu.

  Cumhurbaşkanı, referandumun; Kürt, Arap ve Türkmenler için hayırlı bir sonuç vermeyeceğinin altını çizerken, kararlı ancak yapıcı bir dil kullandı.

  “Kuzey Irak yönetimi, yaptığı yanlıştan dönme erdemini gösterdiğinde, Türkiye, devleti ve milletiyle bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir” dedi.

  Erdoğan’ın bu ifadesi, Ankara’nın Kuzey Irak referandumunun olası sonuçlarına ilişkin hassasiyetinin de Kuzey Irak-Türkiye ilişkilerinin vazgeçilmezliğine de vurgu yapıyordu.

  Reform fırsatı

  Erdoğan, iç siyasete yönelik mesajlarını verirken AK Parti Genel Başkanı kimliğine mesafelenmeye özen gösterdi.

  16 Nisan’da yaşama geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum için yapılacak değişikliklerin teknik
  düzeyde kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

  Asıl beklentisinin “kapsamlı bir reform” olduğunu vurguladı.

  Cumhurbaşkanı günü kurtaran, teknik değişikliklerle yetinilmesine karşı.

  Bu nedenle, seçim yasası, siyasi partiler yasası, seçim barajı gibi başlıkları da içeren kritik düzenlemeler için çok beklenmeyeceği ortada.

  Erdoğan, en dikkat çekici mesajlarından birini, doğrudan hükümete verdi.

  Yazının devamı için