Evet gerçekten herkese lazım

  0
  Saygı Öztürk
  Sözcü

  Yeni Adli Yıl açıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü’yle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 4 bin 302 hakim ve savcı ihraç edildi, bunlardan yaklaşık 2 bini tutuklandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) en etkin isimlerinin başında 1. Daire Başkanı İbrahim Okur geliyordu. O, 14 aydır cezaevinde olmasına karşın henüz iddianamesi de hazırlanmayanlar arasında yer alıyor.
  Boşuna söylenmemiş “Adalet bir gün size de lazım olur” diye. Geçmişte de, yargıda birçok olumsuzluk yaşandı. Kumpaslara, şikayetlere gerekli duyarlılık gösterilmediğinden yakınılıyordu, şimdi de yakınılıyor. İddianamelerin geç hazırlandığı, tutukluluğun cezaya dönüştüğü belirtiliyordu, bugün de aynı şeyler var. HSK’da umut bağlanan, adaleti yerleştireceğine inanılanların da bir şey değiştiremediği anlaşılıyor.

  TUTUKLAMALAR YAYGIN

  Yasaya göre tutuklama en son başvurulacak yöntem… Ülkemizde tutuklu ve hükümlü sayısı arasında olması gereken oran da bozuldu. Bugün 85 bin tutukluya karşın 135 bin hükümlü var. Yapılan ceza indirimlerine rağmen cezaevlerinde kapasitenin üzerinde mahkum bulunuyor. Tutuklular her fırsatta tahliye talep ediyor. Ancak haklı da olsa bu talepleri yerine getirmenin açıkçası hakim için çok büyük bir sorun olduğu yargı camiasında konuşuluyor.
  Adalet Bakanlığı’nda genel müdürlük, HSYK 1. Daire Başkanlığı yapmış, eşi Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde bulunmuş İbrahim Okur’un mahkemeye “Tahliye talep ediyorum çünkü” diye başlayan dilekçesinde sıraladığı gerekçelerden bazılarını aktaralım:
  1- “Hakkımda, yasalardaki soruşturma usulüne uyulmadan, yetkisiz kişilerce yasaya aykırı soruşturma yürütüldü.
  2- Hayatımın hiçbir döneminde bu yapının üyesi olmadım, hiyerarşisi içerisinde yer almadım, talimat alıp-vermedim, maddi destek sağlamadım, himmet aidat vs. vermedim. Benim bu yapıdan insanlarla arkadaşlık yaptığım dönemde bırakın bu yapıyı terör örgütü olarak nitelemeyi, devletin en yetkili makamları bu yapıyı öven, destek veren konuşmalar yapıyor, eleştirenlere en şiddetli cevapları veriyorlardı. MGK tarafından terör örgütü kabul edildikten sonra da hiçbir şekilde ilişki kurmadım.

  Yazının devamı için