Gerilimi soğutma girişimleri

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  TÜRKİYE-Amerikan ilişkileri tarihinin en büyük krizini yaşarken, gerilimler sürekli tırmanırken, perde arkasında gerilimleri soğutma ve iki ülke arasındaki “yeni normali” oluşturma çabaları da başlatıldı.

  Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi Başkanı Burak Akçapar, Washington’da mevkidaşı Amerikan Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Direktörü (Director of Policy Planning) Brian Hook ile önceki gün Türkiye saatiyle 22.00’de görüştü.

  İki önemli bürokrat, görev tanımlarından da anlaşılacağı üzere Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ilişkilerin geleceğini planlamaya çalıştılar.

  Brian Hook görev tanımı dışında Dışişleri Bakanı’na yakınlığıyla bilinen bir bürokrattır.

  Edinilen bilgilere göre, kısa süre sonra değişmesi beklenen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bakanlığı içinde özellikle 3 isimle yakın mesai yapıyor.

  Bunlar Özel Kalem Müdiresi ve Yardımcısı (özel konumunu “Ne Olacak Bu T.Rex’in Hali” başlıklı yazımda anlattığım) Margaret Peterlin, bakanlığın İletişim Danışmanı R.C.Hammond ve Brian Hook.

  Yani anlayacağınız, Türk-Amerikan ilişkilerinin siyasi geleceğini mevkidaşı Burak Akçapar ile planlama toplantısına giren Brian Hook, bakanın kulağına fısıldayan önemli bir isim.

  Görünen şu ki, üst düzeyde sanki iki ülke arasındaki ilişki kopmaya doğru gidiyormuş görünümü verilirken ve karşılıklı retorik buna uygun tırmanırken, temelde ilişkiyi devam ettirme ve iki ülke arasındaki ilişkinin geleceğini planlama çabaları da sürüyor.

  MEHMET ŞİMŞEK’İN TEMASLARI

  Öte yandan şu anda Washington’da IMF’nin yıllık olağan toplantısı yapılıyor.

  Türkiye’den birçok bankanın üst düzey yetkilileri, CEO’ları şehirde.

  Bunların da ötesinde, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Washington’da. Şimşek iki ülke arasında tırmanan gerilimin Türkiye’nin ekonomik istikrarını bozmayacağı güvencesini yatırımcılara ve banka temsilcilerine verecek ve ilişkinin yakında normale sokulması ihtimalini de anlatacak.

  ORTAK AKLI DİRİLTME ÇABASI

  Yazının devamı için