Gezegenin buluş fabrikası

  0
  Şeref Oğuz
  Sabah

  Doktoralısından yüksek lisanslısına, bin altı yüz mühendisi bir araya toplar, milyonlarca dolar kaynağı kısmadan onlara harcatır ve kendilerine hedef verip, özgürlük tanırsan ne olur?
  Olacağı şu: Gezegenin buluş fabrikası olursun. Dün gıptayla baktığın, “elin adamı yapmışdiye imrendiğin icatları sen çıkarır, küresel rakiplerine parmak ısırtırsın.
  Böylece yıllardır yakındığım “AR‘aştırıyoruz ama GE‘liştiremiyoruz” döngüsünü kırar, coğrafyadan bağımsız hale gelir, en yenilikçi ürünler sunan şirket olursun.
  Vestel‘den söz ediyorum. Manisa deyince akla gelen Türk markasından… Yerli ve milli teknoloji üretme konusunda ülkemizin yüz akı kurumlarımızın en önde gelen firmasının başarı sırrını, Zorlu Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile konuştuk.
  Berlin‘de düzenlenen Uluslararası Elektronik ve Haberleşme Fuarı IFA‘daki dev standında Türk mühendislerin dünya prömiyerine sunduğu ürünleri inceliyoruz. Zorlu, “yeniliğemecburuz” diyor: “Vestel’i ta başından itibaren rakiplerinden ayrıştıracak unsur olarak,araştırma ve geliştirmeyi seçtik.”
  İşe yaramış ki bugün Ar-Ge’den kaynaklanan akıl teri sayesinde 2 milyar $’lık ihracatyapabiliyor, 20 milyar $‘lık hedeflerden söz edebiliyor, Türk mühendisliği kavramının altını doldurabiliyoruz.

  Yazının devamı için