Güvenli bölge ve Yeni Suriye Anayasası

  0
  Çetiner Çetin
  haberturk.com

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’ye 32 km uzaklıktaki savaşın son cephesi olan Münbiç’i 5 Mart tarihine kadar bekleyecek. İki aydan bu yana kentte inanılmaz bir karmaşa var. Güneyde Suriye hükümetinin bayrağının yanında Rus bayrağı dalgalanıyor. Rus birlikleri şehrin batısında Halep’e giden yol boyunca bir tampon bölge kurulmasını garanti ediyor. Kuzeyde ise Amerikan özel timinin üssünde Amerikan bayrağı dalgalanıyor ve onlar da YPG/SDG ile birlikte Sajor Nehri’ndeki cephede devriye geziyor. Diğer taraftan da TSK ve ÖSO birlikleri, ABD’nin kuzeyde konuşlandırılmış iki bin askerini çekmesinin ardından yapılacak hamleye hazırlanıyor. Kelimenin tam anlamıyla Münbiç Ortadoğu’nun kuşatma bölgesi gibi… Herkes planlarla tetikte bekliyor.

  Bu arada elbette ABD çekilirken geride oluşacak güç boşluğunun nasıl şekilleneceğine dair bir çok tartışma yürütülüyor. Washington’da güvenli bölgenin oluşturulmasına dair önemli bazı projeksiyonlar şimdiden şekillendirilmeye başladı. ABD, güvenli bölgeyi oluşturma planlarını ortaya koyarken bölgesel dengeleri top yekün Türkiye’ye teslim etme niyetinde de gözükmüyor.

  Diplomatik kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre, Suriye’nin “el Ghad akımı” lideri Ahmet Carba, ABD ve Türkiye’nin Fırat ve Dicle nehirleri arasında kurmaya çalıştığı “güvenli bölgede” yaklaşık 10 bin Arap ve terör örgütü PKK dışında kalan Kürt muhalif savaşçı konuşlandırılmasına yönelik bir plan hazırlandığını ve Erbil, Washington ve Ankara’nın bu kapsam içerisinde görüşme trafiğini yürüttüğü belirtiyor.

  Ahmet Carba, güvenli bölgede Amerika’nın çekilmesiyle oluşacak boşluğu doldurmayı ve tüm tarafların çıkarlarını kesiştirmeyi hedefliyor. Carba’nın yaptığı görüşmelerin mahiyeti hakkında bilgi sahibi olan kaynaklarıma göre bu plan, güvenli bölgenin kurulması için Amerikan-Türk projesi karşısındaki başlıca düğümü çözmeyi amaçlıyor. Ancak Türkiye her şeye rağmen doğru tabirle sütten ağzı yananın yoğurdu üfleyerek yediği gibi tedbirli davranmak zorunda olduğu kanısındayım.

  Trump’ın Suriye’den hızlı ve tamamen çekilme kararından haftalar sonra eşkali belirgin hale gelen bu plan, son dokunuşların yapılması için Washington’daki Amerikan-Türk komite toplantılarında ve DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyon toplantılarında masaya yatırılacak. Bu planın genel hatları, Cerablus ile Halep’in kuzeyi ve Fişhabur arasında 500 km uzunluğunda ve 28-32 km derinliğinde güvenli bir bölgenin kurulmasını kapsıyor. Bahsettiğim bu alan, yaklaşık 15 bin kilometrekareye ve Lübnan’ın bir buçuk katı büyüklüğüne denk geliyor. Dolayısıyla kanımca askeri, lojistik ve siyasi desteğe önemli ölçüde ihtiyaç duyulacak.

  Kaynaklarımdan aldığım bir başka bilgiye göre, bu plan Arap “el Nahba güçleri” ve Irak Kürdistan’ında eğitilen Suriye peşmergesinden 8-12 bin arasında silahlı grubun Dicle ile Fırat nehirleri arasına konuşlanmasını kapsıyor. Peşmergelerin önerilerini, etnik hassasiyetlerini de gözetmeyi amaçlıyor. Zira bu öneri, Arapların Rakka’ya bağlı Tel Abyad ve Haseke’ye bağlı Resulayn’da, Kürt savaşçıların ise Fişhabur ve Kamışlı’da konuşlanmasını içeriyor. Öte yandan da gerilimi azaltmak için peşmerge ile YPG arasında temaslar da sürüyor. Ancak Türkiye bu planda, Kandil’e doğrudan bağlantılı 7 bin teröristin bölgeden çıkarılmasını birinci şart olarak ortaya koyduğu söyleniyor.

  Şu ana kadar aldığım bilgiye göre, bahsettiğim bu planın içeriği ve çerçevesi henüz net olarak oturmuş gözükmüyor. Zira Türkiye’nin önemle üzerinde durduğu konu önümüzdeki beş yıl yerel güçleri denetleyecek ve bölgede PKK’nın hareketliliğini engelleyecek 2 bin civarından askeri birliği, nereye ve ne koşullarda yerleştireceğini de çok iyi planlamak zorunda olduğunu düşünüyorum. Özellikle PKK’nın güç gösterisi yaptığı bölgelerde ağırlıklı olarak yer almanın ana hedef olması gerektiği kanısındayım.

  Yeni Suriye Anayasası’nda son durum

  BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen Soçi’deki “Üçlü Astana Zirvesi’ne” hazırlık ve Suriye Anayasası dosyasını tartışmak maksadıyla, geçtiğimiz hafta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile görüşmek için İran’ın başkenti Tahran’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

  Ortadoğu’nun nabzını çok iyi tutan bir Lübnanlı diplomatik kaynağım, Suriye rejimi Dışişleri Bakanı Velid el Muallim’in Suriye Anayasa’sını görüşmek üzere Tahran’ı ziyaret ettiğini belirtiyor. Suriye ve İran, siyasi geçiş süreci kapsamında Anayasa’da değişikliklere yol açacak endişesiyle uluslararası kararların uygulanmasına karşı çıkıyor. Dolayısıyla İran Suriye Anayasası’nı çok önemli bir mesele olarak görüyor.

  Yazının devamı için