Helal su, besmelesiz et

  0
  Ahmet Tan
  Cumhuriyet

  Çok şükür soru sormak sadece mekruh. KHK ile yasaklanmış da değil. Her ihtimale karşı biz yine de, sayıları ürkütmeden sayılamayacak kadar mebzul ve meçhul imam hatipli başdanışmalarına soralım:
  “THY’nin iç ve dış hat seferlerinde yolculara ikram edilen kaynak sularınınetiketlerinde ‘Helal’ yazısı yer alıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi damgalı bu suları ‘Helal’ yapan nedir?”

  ***

  “Ümmetin Önderi” sıfatını aldı kabul etti. Artık her türlü helal – haram sorumluluğundadır.
  Ki iktidar olur olmaz, “AB’ye girme aşkına” zinayı suç sayan Türk Ceza Kanunu’nu değişirdi. “Harama uçkur çözmeyi” cezasız bıraktı.
  Yüce Tanrı’dan niyaz edelim de ülkemizde 15 yıldır harama çözülen tüm uçkurların günahı onun “amal defteri”ne yazılmasın!..

  ***

  Suyun bile helali haramı ile ilgilendiği halde, acaba bula bula et satın almak için neden gidip Ortodoks Sırpları buldu?
  5 bin ton et satın alma anlaşmasını imzalarken yoksa daldı mı? İnşallah yine yanıltılmış değildir!
  Boşnak katliamı nedeniyle liderleri “kasap” ve “dindar – kindar” sıfatı ile anılıyor. Ortodoks Sırbistan ile yaptığı et ve muhabbet alışverişi ABD ile yaşadığmıız krize rastladı. Belli ki “besmelesiz kesilen etin haram sayılabileceği” ihtimalini atladı.
  “İhtimal” diyoruz. Çünkü, “Şafiilik” gibi kimi “hak mezhepler” besmelesiz kesilen etin haram sayılmayacağını savunuyor. Eti yerken çekilen besmelenin eti helal hale getireceğini savunuyor.
  Ülkemizde Sünni Hanefiler çoğunlukta. Acaba “Şafii”liğe dümen mi kırıyoruz?

  ***

  Sırbistan jest yapıp kasaplarına kesim sırasında besmele çektirebilir veya belli sayıda kasabı Müslüman yapabilir mi? Ama bildiğimiz Sırplar 5 bin ton et için sünnet olmayı kabul etmez!
  Çözüm, Türkiye’den atanacak müftülerdir.
  Nikâh “kıymaya” hazırlanan müftülerimiz, Sırp mezbahalarında “kesim” gözlemiyle bir tür staj da yapmış olacaklardır.

  ***

  Bizde şimdilik ve çok şükür FETÖ ve PKK kadar etkili ve güçlü değilller.

  Yazının devamı için