Hepimizi gururlandıracak haber

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  TOPLUMCA “iyi haber” duymaya o kadar özlem duyuyoruz ki, ben kendimi çölde susuzluktan ölmeye yaklaşmış ve etrafında iyi haber vahaları görmeye başlayan bir insana dönmüş gibi hissediyorum. Özellikle ülke dışından iyi haber son zamanlarda hiç gelmemeye başladı.

  Durum böyle olunca Prof. Dr. Ali Rıza Kural’ın bizlere sunduğu hediyenin toplumca gururunu taşımalıyız diye düşünüyorum.

  Global düzeyde büyük saygınlığı bulunan, bilgisiyle, birikimiyle, kalitesiyle bu ülkenin yetiştirdiği ender bilim insanlarından biri olan Prof. Kural,Dünya Endoüroloji Derneği’nin başkanı oldu. Yani dünyanın en büyük, ülkelerinde en saygı gören ürologlarının bir araya gelerek kurduğu global derneğin başına geçti.

  Devir teslim töreni Kanada Vancouver’da 16 Eylül’de yapıldı. Derneğin kongresinde yapılan övgü dolu konuşmalardan sonra mevcut başkan, görevini Prof. Kural’a teslim etti.

  Bu yeni görev, uluslararası tıp camiasına sürpriz gelmedi; çünkü camiadaProf. Kural çok iyi tanınan ve çok saygı duyulan bir bilim adamı. CV’sine baktığımda neredeyse inanamadım, o kadar zor işler yapmış ki.

  Hoca hakkında bu yeni haber bana o kadar iyi geldi, o kadar duygulandım ki nedenini anlatmak zorundayım.

  8 aydır yurtdışında görev yapıyorum; üstelik her düzeyde Türkiye’nin, Türk insanın karalandığı bir başkentte, Washington’da.

  Türkiye’yi karalamanın neredeyse trend olduğu bir dünya var. İşte bu yüzden bilim dünyasının içinden son derece saygın bir dernekten, bir Türk bilim adamıyla ilgili böyle güzel bir haber duymam, bana gerçekten çok iyi geldi.

  Yazının devamı için