İdlib harekâtının altı önemli amacı

  0
  Bercan Tutar
  Sabah

  24 Ağustos 2016’da başlayan ve 29 Mart 2017’de sonra eren Fırat kalkanının birinci aşaması Cerablus ve El Bab operasyonlarıydı.
  Suriye’deki Fırat Kalkanı’nın ikinci aşaması ise Türkiye ve Rusya’nın dün başlattığı İdlib harekâtıdır.
  Bölgede dengeleri kökten değiştirecek çaptaki bu ortak hamleye Fransa ve Çin de destek veriyor.
  Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra Suriye’de ABD ve İsrail’den daha çok Rusya, Türkiye ve İran ittifakı belirleyici olacak.
  Çünkü Türkiye, çok katmanlı ve uluslararası desteğe sahip İdlib operasyonuile ulusal, bölgesel ve küresel altı ayrı hedefe ulaşmayı planlıyor.

  ***
  İlk hedef, ABD’nin ‘balkanlaştırma projesi’ni engelleyip Suriye’nin toprakbütünlüğünü korumaktır.
  İkinci hedef, raf ömrü dolan DEAŞ, El Kaide ile bağlantılı Tahrir’üş Şam ve PKK’nın Suriye’deki kolu PYD/YPG gibi taşeron terör örgütlerini sahadantemelli biçimde silmektir.
  Üçüncü hedef, ABD’nin Türkiye’yi ‘terör koridoru’ ile kuşatma projesini içerden çökertmektir.
  Dördüncü hedef, Türkiye’nin 911 kilometreyi bulan Suriye sınırının blokeedilip Arap topraklarıyla karasal bağlantısını kesme planını durdurmaktır.
  Beşinci hedef, Irak sınırından başlayıp Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e ulaşacak Türkiye’ye alternatif bir enerji koridorunu engellemektir.
  Bu proje, Rusya’nın enerji tekeline karşı da bir tehdit oluşturduğu için Kremlin veBeştepe’yi Suriye’de birbirine yaklaştıran faktörlerin başında geliyor.***
  Altıncı hedef ise hem büyük bir katliamı hem de devasa bir yeni göç dalgasını önlemektir.
  Zira Suriye’nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla İdlib kenti şu an 2milyon 400 bini yerli 1,3 milyonu da iç göçle gelmiş 4 milyona yakın kişinin sıkıştığı bir alan haline geldi.
  Ateşkesin korunamaması durumunda Esad rejimi, İran destekli güçler ve Rusya’nın yakın dönemde İdlib’e yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

  Yazının devamı için