İntihardan sonra yaşananlar

  0
  Saygı Öztürk
  Sözcü

  İstanbul-Samandıra 23. Tugay Komutanlığı’nda görevli Yarbay İsmail Çakmak’ın tayini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan TSK Orduevi’ne çıkmıştı. Alay komutanı, “personel eksiğimiz var” diye henüz kursa da göndermemişti. 15 Temmuz gecesi “halk ayaklanması var” denildi ve “acil görev” emriyle evinden çağrıldı. Tabancasını almadan gitti. Kendisine Kartal Köprüsü’nü tutma görevi verildi.

  16 Temmuz sabahı eşini aradı, “Görevimin başındayım” dedi. 17 Temmuz’da İsmail Çakmak’ı alay komutanı olarak atadılar. 18 Temmuz’da ifade için çağırdılar. 20 Temmuz’da tutuklandı, Silivri Cezaevi’ne gönderildi. Eşi Özden Hanım, aynı gün Silivri Cezaevi’ne gitti. Görüşme olanağı bulamadı. 21 Temmuz’da yine gitti, cezaevi hesabına para yatırdı. Çünkü, tutuklanan kişinin üzerine para alması yasak.

  23 Temmuz’da bir internet sitesinde “FETÖ’cü yarbay, cezaevinde intihar etti” son dakika haberi olarak yer almıştı. Kızı, annesini telefonla aradı, ağlayarak “Anne, babam intihar mı etmiş?” dedi. Annenin haberi yok. Televizyonu açtı, orada da “son dakika” haberi olarak intihar haberi yer alıyordu.

  Yarbayın kardeşi Silivri Cezaevi yönetimini aradı, onlara “Yok böyle bir şey, yalan haber” denildi. Eşi, yarbayın kardeşleri buna inanmadı. Silivri yolundayken, cenazenin Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği söylendi. Silivri Cezaevi 9. Koğuşun 25 numaralı odasında yarbay intihar etmişti. İşte bundan sonra olanlar daha da ilginç…

  Gerçekten cenaze Adli Tıp Kurumu’ndaydı. Oradaki yetkili, intihar eden yarbayın kardeşi Serkan Çakmak’tan, “cenazeyi koyabilmek için cenaze torbası” almasını istedi. Çakmak’ın cenazesi torbaya konuldu. Cenazenin taşınması için araç da verilmedi. Özel şirketten cenaze aracı buldular, Rize’nin İyidere İlçesi’nde toprağa vermek üzere götürdüler. Ölen kim olursa olsun camide sala verilir. Ancak sala verilmesine birileri engel oldu. Sonunda rica-minnet Yarbay İsmail Çakmak için sala okundu.

  PEKİ NASIL İNTİHAR ETTİ?

  Daha önce bu köşenin okurlarına cezaevinde intiharın zor olduğunu, cezaevinde yatmış kişilerin sözlerine dayanarak belirtmiştim. Yarbay İsmail Çakmak, Astsubay Gökhan’la aynı odada kalıyordu. Sabah sporunu birlikte yaptılar. Odanın alt katı yaşam alanı, 18 merdivenle çıkılan üst katta ise yataklar bulunuyor. Gökhan yatağına gidiyor, Çakmak ise alt katta kalıyor.

  Yazının devamı için tıklayın