Irak’ta ABD’nin rolüne Rusya mı soyunuyor?

  0
  Nagehan Alçı
  Habertürk

  KERKÜK’te yaşananlar Barzani açısından tam bir hezimet. Irak Ordusu’nun Haşdi Şabi ile birlikte üzerine gelmesini hiç beklemiyordu IKBY. Erbil’deki kaynaklarımla konuştuğumda Irak hükümetinin ABD’den onlara dokunmaması konusunda talimat aldıklarını söylüyorlardı. Hatta ben bunu yazdım. Ve yazdığımın da arkasındayım. O talimat Irak Başbakanı İbadi’ye gitti, ancak burada mesele ABD’nin içindeki karışıklık. Pentagon ayrı telden çalıyor, Beyaz Saray ayrı telden. Ortadoğu politikası konusunda da bir netlik yok.

  Bu boşluktan İran faydalandı ve Irak Ordusu ile Haşdi Şabi’yi Kerkük’e soktu. Tabii bu kadar kolay başarı sağlaması Talabani’nin KYB’si sayesinde oldu. Kerkük’ün kontrolünü sağlayan KYB’ye bağlı peşmerge, Haşdi Şabi ve İran’la anlaşmasa iş bu kadar kolay olmazdı.

  O nedenle öğrendiğim kadarıyla Talabani’nin Kerkük ve Süleymaniye’deki tabanı, partilerine çok tepkililermiş. Bunu Kürtlere ihanet olarak görüyorlarmış.

  Ancak… Şimdi ilginç gelişmeler oluyor. Önceki gün Putin ile Netanyahubir telefon konuşması yaptılar. O konuşmada Kuzey Irak referandumunun da ele alındığı söylendi, ancak başka bilgi verilmedi. Erbil ve Kerkük’te tanıdığım isimlere göre Netanyahu’nun ısrarı üzerine Putin, Kerkük’teki birliklerin yavaşlamalarını ve kent merkezine çok fazla girmemelerini istedi.

  Yazının devamı için