İsrail’in davası

  0
  Taha Akyol
  Hürriyet

  Önce Pence’in dünkü sözlerini görelim:“İsrail’in yanındayız çünkü onun davası bizim davamızdır, onun değerleri bizim değerlerimizdir, onun kavgası bizim kavgamızdır. İsrail’in yanındayız çünkü yanlışın karşısında doğruya, kötünün karşısında iyiye, zulmün karşısında özgürlüğe inanıyoruz.”

  Öyle bir kör itikat ki İsrail ne yapsa “iyi”, buna karşı duran her şey “kötü”dür!

  Pence bu lafları ederken İsrail askerlerinin katlettiği sivil Filistinlilerin sayısı 59’du, binlerce yaralı vardı.

  En ufak bir üzüntü ifadesi yok. “İsrail’in davası” için insan hayatı ne ifade eder ki!

  HIRİSTİYAN SİYONİZMİ

  Stephan Sizer, “Christian Zionism” adlı kitabında, asla bütün Hıristiyanların değil, bütün Protestanların da değil, Amerika’daki “Evanjelik Protestanlar”ın itikadını şöyle anlatıyor:
  “Yahudiler Tanrı’nın seçilmiş kullarıdır… Hıristiyan siyonistler inanırlar ki iyi ile kötü arasında ‘büyük savaş’ olacaktır, Yahudilerle Araplar arasında bir barış olamaz. İsrail’in İslam’la uzlaşması, Filistinlilerle bir arada yaşaması Tanrı’nın iradesine ve beklenen Armageddon savaşına aykırıdır.” (sf. 252)

  Armageddon, kıyamete yakın “büyük savaş” demektir. “Tanrısızlara karşı İsrail’in büyük savaşı” anlamında kullanıyorlar.

  Kıyamete yakın “7 yıl süren felaketler” yaşanacak, “tanrısızlara karşı İsrail’in büyük savaşı” zaferle sonuçlanacak ve İsa Mesih gökten inerek Kudüs’te “göklerin krallığını” ilan edecektir. (Sf. 107)

  Timothy Weber’in de “On The Road to Armageddon” (Armageddon’a giden Yolda) adlı kitabında yazdığına göre, bunlar İsrail tarafından “Kudüs’ün zaptı”nın ve işgal edilen topraklara Yahudi nüfus yerleştirmenin “Tanrı emri” olduğuna inanıyorlar. (Sf. 181, 226)

  ‘AMERİKAN TEOKRASİSİ’

  Pence’in söylemindeki “iyi ile kötü” arasındaki savaş söylemi… Bazı başkanlar hariç Amerikan yönetimlerinin körü körüne İsrail’i desteklemesi…

  Amerikalı “küçük Hitler”in (Trump) katliam karşısında en ufak bir üzüntü duymaması…

  Yazının devamı için