Kerkük, İran’a teslim mi?

  0
  Oral Çalışlar
  Posta

  İddiaya göre; Celal Talabani’nin oğlu Pavel Talabani, emrindeki peşmergelere, “Kerkük’ten çekilin” talimatı verdi.

  Kerkük’e saldıran Irak birliklerinin ve İran’ın Şii milislerinin önü açıldı.

  Bu belli ki uzun süren bir hazırlığın sahneye konmasıydı. Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Barzani’ye karşı İran’a yakın duruyor.

  Bir İran hamlesi sayılan Irak’ın Kerkük harekatı, Kürtlerin ve Kerkük’teki Sünni toplulukların aleyhine bir gelişme olarak yorumlanıyor.

  Türkiye’nin İran’la oluşturduğu ittifak bölgeyi bilenlere göre en çok Tahran’ın elini güçlendirdi.

  İran, Türkiye ve Irak çemberine alınan Barzani’nin, Bağdat tarafından vurulması kolaylaştı. İlk hedef de Kerkük oldu. Irak ordusu, İran’ın örgütlediği Haşdi Şabi milislerinin öncülüğünde Kerkük’ü kuşatmaya başladı.

  Şehrin büyük çoğunluğunu oluşturan (Kürt/Türkmen/Arap) Sünniler yeni bir katliam korkusuyla şehri terk etmeye başladı.

  Suudi Arabistan, Ürdün tetikte

  Bölgede İran egemenliğinin güçlenmesinden endişelenen Suudi Arabistan ve Ürdün ise Barzani’ye destek vermeye hazırlanıyor. Onlara Mısır’ın katılması da bekleniyor…

  Güçlendiği gözlenen “Şii yayı”na karşı bir denge peşinde oldukları söylenebilir.

  ABD-PKK, Rusya-Barzani

  İran’ın bölgede güçlenmesini istemeyen ABD’nin, uzun zamandır PYD’yi ve de PKK’yı bölgede önemli bir silahlı güç olarak değerlendirdiği biliniyor.

  Kerkük’ün, İran’lı milislerin eline geçme riskine karşı PKK’nın devreye girmesinden söz ediliyor. ABD, hesaplarını, PKK üzerinden kurmuş gibi görünüyor.

  Rusya’nın; Barzani’nin köşeye sıkıştırılmasını, Kürtlerin dışlanmasını tercih edeceği, söylenemez. Irak Kürdistanı’nın 1 milyar dolarlık borcunu ödeyen, ayrıca 1.5 milyarlık proje desteği veren Rusya’nın; Barzani’yi hedef alan bu hamleye evet demesi mümkün görünmüyor.

  Türkiye bir daha düşünsün

  Yazının devamı için