Kılıçdaroğlu’nun adaylığı

  0
  Serpil Çevikcan
  Milliyet

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ak Parti kadrolarını ve seçmenlerini 2019’a hazırlamaya çalışıyor.

  Çıtanın yüzde 50 artı 1 olduğunu sürekli hatırlatıyor ve işin artık daha zor olduğunu vurguluyor.

  “Yerel seçimlerde çok iyi netice almamız gerekiyor ki 2019 Kasım’daki parlamento ve başkanlık seçimini çok daha güçlü kılalım. Aksi takdirde önümüze psikolojik bariyer çıkartılabilir” diyor.

  Cumhurbaşkanı, kendisine defalarca seçim zaferi yaşatan gerçekçiliğini konuşturuyor, mazeret kabul etmeyeceği de açık.

  Genel başkan ve kabine değiştiren, teşkilatlarla yenilenme aşamasına giren iktidar partisinde, sonbaharla birlikte, her an bir seçim olacakmış gibi başlayan hazırlanma süreci hızlanacak.

  Bir yandan da “2018’de erken seçim planlanıyor” iddialarını doğrulayacak nitelikte fısıltıların son haftalarda Ankara kulislerinde çokça duyuluyor olduğu gerçeği var.

  Erdoğan, 2019’a kadar ilerleyecek süreçte işleri çok sıkı tutuyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tam manasıyla oturabilmesi için bu üç seçimde mutlak başarıyı olmazsa olmaz görüyor.

  Erdoğan işi bu kadar sıkı tutarken CHP cephesinde neler oluyor?

  16 Nisan referandumundaki yüzde 49 “hayır”ın yaktığı meşaleyi eline alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “hayır” turunda SP, DP, Vatan Partisi, DYP genel başkanları ve HDP Eş Genel Başkanı ile görüşmüş, MHP’li muhaliflerin lideri Meral Akşener ve Ümit Özdağ ile de iftarda bir araya gelmişti.

  Bu görüşmelerde, “hayır” blokunun hemfikir olabileceği bir ortak ya da çatı cumhurbaşkanı adayı formülüne girilmemiş, 2019 seçimlerinin referandum atmosferine dönüştürülmesinde birleşilmişti. Kılıçdaroğlu, demokratik parlamenter sistemi esas alan ortak anayasa metni hazırlanması fikrine destek vermişti.

  Erdoğan muhalifi cephenin, yüzde 49’un itici gücüyle beklediği dinamizm bu turun sonucuna yansımamış, büyük çıkış 25 gün süren Adalet Yürüyüşü ve yüz binleri toplayan adalet mitingiyle yakalanmıştı.

  ‘Adaylığı        düşünün’ baskısı

  Önceki sabah kahvaltıda buluştuğumuz Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Benim kanaatim Kılıçdaroğlu kendisi aday olacak. Adalet Yürüyüşü’ne bakarsanız, ‘ben planladım, ben yürüdüm’ diyor. CHP’den ayrı bir Kılıçdaroğlu figürü ortaya çıkarılıyor. Kurultay da yapacaklar. Adaylık için zemin hazırlıyor. Muhafazakâr kesime, başka kesimlere mesaj veriyor. Yaptığı adalet mitingi değil kesinlikle adaylık mitingiydi” dedi.

  Bozdağ’ın bu kanaati Ak Parti cephesinin genel görüşünü ne kadar yansıtıyor net değil ama CHP’de “Bir genel başkan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmamalı” görüşünü deklare eden Kılıçdaroğlu’na “Aday olmayı düşünmelisiniz” baskısının arttığı haberleri geliyor.

  Kılıçdaroğlu açısından, “Genel başkan aday olmamalı” açıklaması hâlâ güncel. Ancak, hem parti içinden özgül ağırlığı olan kimi isimlerden hem de parti dışından, adalet yürüyüşünde elde edilen enerji, politik başarı ve ezber bozan hareket tarzının yarattığı etkiyi göz önüne alarak CHP liderine, “İlk istişareler yapıldıktan sonra ortaya çıkan tabloda haklı çekinceleriniz vardı, ancak gelinen noktada Cumhurbaşkanlığı’na adaylığı düşünmelisiniz” görüşünü yansıtanlar artıyor.

  CHP’ye dönük beklentinin artmasının, muhalefet blokunun başında yer alan Kılıçdaroğlu’na yeni parametreler ışığında, yeni değerlendirmeler yaptırdığına kuşku yok.

  Bu noktada, Erdoğan karşısında sonuç alabilecek bir ortak adayın bulunmasının zorluğu da ortada. Bu nedenle, önümüzdeki dönemde atılacak adımların yaratacağı etkinin şiddeti CHP liderini bambaşka bir karara itebilir mi?

  CHP içinden bu soruya verilen yanıt kesinlik içermiyor.

  Kılıçdaroğlu’nun, genel başkanlığı bırakarak partiler üstü cumhurbaşkanı adayı olması seçeneğiyle karşı karşıya kalabileceği de belirtiliyor ve bu seçenek imkânsız görülmüyor.

  Kurultaya   yüklenen anlam

  Yazının devamı için