Koltuğu boşaltmanın en doğru yolu

  0
  Mustafa Karaalioğlu
  Karar

  Bir süredir kamuoyu önünde devam etmekte olan AK Partili belediye başkanlarının görevlerinden istifa ettirilme süreci Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla yeni bir boyuta geçti. Yeni boyut; bu saatten sonra istifası beklenen isimlerin koltuklarında duramayacağı anlamını taşıyor. Çünkü, Erdoğan’ın sözleri fazlasıyla açık ve yeterince de tanımlayıcıdır. Adım adım ve ayrıntılı olarak yol gösteriyor.

  ***

  Özetle şöyle dedi:

  “Biz, rutin, alışılmış, sıradan bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. İlgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir. Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir… Ama dava olarak görmez de hasbi değil hesabi davranırsan; ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama, partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir… 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Dolayısıyla biz hazırlıklar yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de İçişleri Bakanlığımıza şikayetler geliyor.”

  AK Parti’de Cumhurbaşkanı istedikten sonra görevini bırakmayacak belediye başkanı yoktur. Anlaşılan o ki böyle bir yöntem denenmedi. Bunun yerine Erdoğan, yapmak istediği şeyi kamuoyuna da mal etmek istiyor ve sürecin herkesin gözü önünde yaşanmasını tercih ediyor. Belediyelerdeki yolsuzluk ve yozlaşma da bizatihi yine kendi sözleriyle tespit edildiğine göre, arınma hamlesini de açıktan yapmayı istemiş görünüyor.

  Yazının devamı için