Kristof Kolomb gibiyiz

  0
  Ünal Çeviköz
  Hürriyet

  Kolomb o tarihte yeni bir kıta keşfettiğini bilememiş, ilk ulaştığı kara olan adalara da Batı Hint Adaları adını vermiştir. Kolomb’un bilmeden keşfettiği Amerika kıtasında 12 Ekim tarihi  ona duyulan saygıyı sembolize eden bir anma günü olarak “Kolomb Günü” adıyla kutlanır. (Amerika kıtasına ilk varan ve  keşfedenlerin 11. Yüzyılda Vikingler olduğu kanıtlanmış bilgidir. Bunu da bu vesile ile kayda geçelim.)

  Kolomb’un bilmeden yaptığı “keşif”in üzerinden 525 yıl geçmesine rağmen Türkiye hala Amerika’yı tanıyamamanın dayanılmaz hafifliği içinde kıvranıp duruyor. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin çok uzun bir geçmişi yok. İkinci Dünya Savaşı ertesinde Türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik önemini iyi kavrayan ABD ile Kore savaşında daha yakın bir tanışıklık içine girmişiz. 1952 yılında NATO üyesi olmamızla birlikte de Türkiye-ABD müttefiklik ilişkileri gelişmeye başlamıştır.

  Bugün son yaşanan vize krizi nedeniyle Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin tarihinin en kritik döneminden geçiyoruz. Neden?

  Yazının devamı için