Kürtler için kıyamet senaryosu

  0
  Ardan Zentürk
  Star

  İşler iyi gitmiyor, Ortadoğu, Türkiye’nin hiç beklemediği, ne kadar da hazırlıklı olduğunu tam olarak kestiremediğim, yeni bir hesaplaşmanın rotasında yürüyor. Eğer, “Kürtler’in zaten bir devleti var, o da Türkiye Cumhuriyeti’dir” cümlesinde samimiysek, yaklaşmakta olan fırtınadan kendimizi uzak tutma gibi bir şansımız da yok görünüyor.

  Irak’ta Mesut Barzani, Suriye’de ise PKK-YPG’nin ektiği tohumlar, Kürt coğrafyası açısından kanlı bir geleceğin alarm sinyalini veriyor. Kuşkusuz, bu denklemde, bütün çabasını hayatta kalmaya hedeflemiş masum sivil Kürt halkının hiçbir suçu yok ama, “liderlik” denilen kurumun yaptığı yanlışların geniş bir coğrafyada pek çok masumun yaşamını zora sokacağını bugünden görmek mümkün…

  Masumların ezileceği bir hesaplaşmada Türkiye’nin tutumu ise belirleyici olacak…

  Yükselen Arap milliyetçiliği

  Emperyalizmin bölge haritalarını yeniden çizmek amacıyla Ortadoğu’ya sürdüğü DEAŞbelasının dört yıllık serüveninin sonunda gelinen nokta, “Arap sokağında” ümmet zeminli dini akımların zayıflaması, yerini, hızla, “Arap milliyetçiliğinin” doldurması oldu.

  Son gelişmeler, 2003 yılındaki Irak işgalinden bu yana yükselen “mezhep kavgasının”,Arap milliyetçi akımının şemsiyesi altında sonlandırılması gayretlerini gösteriyor. Bu, önce İran’ın, Irak-Suriye-Lübnan hattındaki “Şii hilali” gayretlerini sonlandırır, devamında Arap milliyetçilerinin Kürt coğrafyasına saldırısıyla kanlı bir anafora dönüşür.

  Kerkük İl Meclisi’nin, Barzani’nin gelen bütün uyarılara karşın yapmakta kararlı göründüğü 25 Eylül “bağımsızlık referandumuna” bu kenti de katmasına, ülkenin birbiriyle kanlı-bıçaklı Sünni ve Şii Arap liderlerinden aynı anda tepki gelmesi Erbil için vahim bir işarettir.

  Başbakanlığı döneminde yaptıklarıyla Şii saldırganlığını tırmandıran, refleks olarak Sünni radikal DEAŞ’ı karşısında bulan Irak’ın Şii Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki ile Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el Nuceyfi’nin yaptıkları açıklamalarla karara karşı çıkmaları dikkat çekici. Şii-Sünni Arap siyasetinden gelen tepkiler, Irak’ın sorunlarının Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi, aksi durumun yeni çatışmaların zemini olacağı yönünde… Kerkük, belli ki, Ortadoğu’nun anahtarı, orada hakimiyet kurmaya çalışmak, beraberinde yeni cephelerin de açılmasını getirecek…

  Suudi Arabistan devrede

  Yazının devamı için