Kuzey Irak’ta bağımsızlık referandumu

  0
  Fadime Özkan
  Star

  IKBY Başkanı Barzani, komşu ülkelerin tavsiye ve telkinlerine, Batı’dan, özellikle ABD’den gelen “şimdi zamanı değil” uyarılarına rağmen geri adım atmıyor.

  Referandumu 25 Eylül’de yapacaklarını, bunun “Kürdistan’ın bağımsızlığı” demek olduğunu, Bağdat ve Ankara ile iyi komşular olacaklarını tekrarlıyor.

  Bu açıklamalarda birbiriyle çelişkili iki duygu durum seziliyor.

  İlki, özerk bölge halkına ve komşulara güven telkin edişinde açığa çıkan ve ölçeğini aşan bir özgüven.

  Diğeri, aceleciliğin, emin olamamanın, göze alınan risklerin büyüklüğünün yarattığı endişe.

  Şöyle diyor Barzani: “Bu son fırsat olabilir (…) Bu sorunun tehlikeli olmadığını hiçbir zaman söylemedim. Ancak beklemek çok daha tehlikelidir.” (7 Eylül 2017-Rudaw)

  Bir yönüyle gerçekçi… Olasılıkları biliyor. 90’ların başında ABD’nin Irak işgaliyle başlayan “bölgenin parçalanması süreci” sayesinde kazanımlar elde ettiğini ama şimdi bu refah ve huzurun kaybedilme ihtimalini öngörüyor.

  Lakin yüzyıllık bir hayal uğruna bunu riske ediyor.

  Konuşmasının bir yerinde ise Kürt gençlerinin özerklik için ölmediğini, sürecin mutlaka bağımsızlıkla sonuçlanması gerektiğini söylüyor.

  ***

  Barzani’nin kararlı, net cümleleri arasına sıkışmış bu vurgular iki ihtimali belirginleştiriyor.

  Ya ABD, uluslararası kamuoyuna “referandum kararını (zamanlama açısından) doğru bulmuyoruz” dese de kapalı kapılar ardında farklı konuşuyor ama Barzani yine de (ABD daha önce Kürtleri defalarca yüzüstü bıraktığı için) endişe ediyor.

  Ya da özerk yönetimdeki birikmiş siyasi-ekonomik sorunları, bölge parçalandıkça artan terör çeşitliliğini, etnik-mezhebi farklılığın açtığı yeni çatışmaları alanlarını ve bu arada Meclis’in bir yıldır kapalı olmasının, yükselen muhalefetin, referandum için iç hukuki sürecin gerçekleşmemesinin ve eski Barzaniciler-Apocular rekabetinin ABD’nin PKK-PYD’yi partner seçmesiyle aleyhine dönmesinin yarattığı baskıyı referandum ve bağımsızlık ilanıyla aşacağına inanıyor ama bu kararın ödeteceği bedelleri (Erbil’i “hiç” noktasına getirmemesi için) yönetmek istiyor.

  ***

  Bağımsızlığın bedeli ne olur?

  Yazının devamı için