Listede, ilçede, beldede

  0
  Muharrem Sarıkaya
  haberturk.com

  Cumhur İttifakı cenahında yereldeki işbirliğinin hangi konseptte olacağı muhtemel ki bugün belli olacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da eğer uygun ise bugün, olmazsa yarın MHP lideri Bahçeli ile bir araya gelip ittifak konusundaki son kararı verecek.

  Zaten AK Parti kurmayları da bu konudaki kararı Erdoğan’a bırakmış bulunuyor.

  Üzerinde durdukları, “MHP liderinin İstanbul’da aday göstermeme kararı hariç tutulursa, her iki lider de her yerde aday çıkarmakta kararlı, böyle bir durumda zaten istenen ittifak modeli gerçekleşmez” yaklaşımında.

  Ancak MHP lideri Bahçeli’nin yasal zemin olmadığı için konuşarak yapılabileceğini söylediği, “siyasi kombin” modeli ile ilgili olarak da AK Parti yönetimi dün konuyu bir daha gözden geçirmiş.

  MHP lideri Bahçeli’nin önerisinden anladıkları, iki partinin aday ve belediye meclis üyelikleri konusunda ortak liste yapma durumu.

  Ancak her yerde aday çıkarılacağı için, başkanların bu modelde nasıl kombine edileceğine dönük çalışma içindeydiler.

  MECLİS İTTİFAKI

  Vardıkları sonuç, “Başkan adaylarında olması zor ama belediye meclislerinde liste ittifakı yapabiliriz, ancak bunun oranını da partilerin gücü oranında belirleriz” yönündeydi.

  Yani bir yerde MHP güçlü ise fazla asılmayarak belediye başkanlığı bırakılırken, bunun karşılığında belediye meclisinde etkinlik sağlamaya dönük formülün hangi oranda işlerlik kazanabileceğine bakılıyordu.

  Veya tersi şekilde AK Parti’ye başkanlık bırakılırken, MHP’ye hangi oranda belediye meclisi üyeliğinin verilmesinde hangi oy oranlarının esas alınacağına bakılıyordu.

  AK Parti kadrolarında yerel seçimde ittifaka bakış oldukça soğuk, tabi son karar Erdoğan’ın olacak…

  Durum böyle olmakla birlikte Cumhur İttifakı’nın her iki partisinin de birbirine ihtiyacı olduğu aşikar…

  AK Parti’nin İstanbul, Ankara, Antalya gibi etkin olduğu yerlerde ne kadar MHP seçmenine ihtiyacı varsa, MHP’nin de genel seçimdeki gücünü devam ettirmede o kadar AK Parti’ye ihtiyacı var…

  Zaten iktidar partisindeki hesap da bunun üzerine…

  Yani AK Parti’nin elindeki megakentlerden birini dahi kaybetmesinin yaratacağı etki çarpanı ile MHP’nin elinde tuttuğu belediyelerle devam etmesinin getireceği yük hesaplanıyor.

  Yani MHP’nin elindeki üç büyük kent Adana, Mersin, Manisa ile 4 şehirden hangilerinde AK Parti aday çıkarsa da kazanamaz veya hangilerinde kesin kazanır ona bakılıyor.

  Ancak her halükarda AK Parti aday çıkarmama gibi bir yola gitmenin hesabı içinde görünmüyor…

  İLÇEDE BELDEDE

  Muhalefet kesiminde konuşulan ise ittifaktan çok İYİ Parti lideri Meral Akşener’in deyimiyle “işbirliği…”

  Millet İttifakı bileşenlerinden CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ardından SP lideri Temel Karamollaoğlu da Akşener’i arayıp ayak ameliyatı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletmiş.

  Aralarında gündem ile ilgili kısa bir sohbet de geçmiş…

  SP lideri Karamollaoğlu’na dün ittifak konusunu sorduğumda, “Milletvekili seçimindeki gibi olmaz” duruşunu değiştirmedi.

  Bununla birlikte küçük yerlerde sağlanabileceğine vurgu yaptı:

  “Zaten yerel seçimde ittifak yasal değil. Ama beldede, ilçede, yerelin getirdiği şartlar altında, oradaki seçmen ve teşkilat kendiliğinden bir ittifaka gidebilir. Bunun dışında olması imkansız…”

  Anlaşıldığı kadarıyla resmi bir yönü olmasa da her parti tabanına bırakmış…

  Ya da adaylarını, müttefikinin taban rızasını da alacak isim arayışına girmiş…

  ***

  Yaşam sunucusu

  Yazının devamı için