Meclis’te yeni kurallar… Ne yasak ne serbest?

  0
  Murat Çelik
  Vatan

  VATAN ’ın manşetten duyurduğu, çatısına kurulan anti drone (drone savar) sisteminden sonra TBMM’de alınan ekstra güvenlik tedbirleri var şimdi Ankara’nın gündeminde.

  Güvenlikten sorumlu Meclis İdare Amiri Salim Uslu ile görüştüm dün. Uslu TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu’nda alınan ve Başkanlık Divanı’nın onayladığı kararları bir süredir zaten uyguladıklarını söyledi.

  İşte Salim Uslu’nun ağzından TBMM’de alınan tedbirler, uygulama (ya da uygulanamama) aşaması ve halihazırdaki durumun ayrıntıları:

  Drone alınmayacak, kapılar ayrılacak

  – Çatıya kurulan anti drone sistemi (drone savar) çalışıyor. Onun dışında, Meclis’e herhangi bir drone alınması gibi bir durum yok. Ne yapacağız biz droneu?

  – Çankaya ve Dikmen Kapıları’ndan girişlerde kontroller artırıldı. Çankaya’dan sadece protokol, Dikmen’den ise sadece ziyaretçi girişi olacak.

  – Bugüne kadar aldığımız yüzlerce önlem var ama ne yaparsanız yapın, iş sayın milletvekillerinde bitiyor. Şimdi bakın sayın milletvekili gelmiş, arabasına almış üç kişi, beş kişi… Onlara kart aldırmıyorsa, kusura bakmasın, ben almam onları içeri. Senin dokunulmazlığın olabilir ama onların dokunulmazlığı yok.

  – TBMM’ye girişlerde yüz tanıma sisteminin uygulanması için çalışmalar sürdürülüyor.

  – Kartlara çip takılması, genel kurulun kartlarının farklı olması, ana binayla halkla ilişkiler binalarının ayrıştırılması… Bunları yaptık zaten. Uyguluyoruz da.

  Bir tek burada, girişlere turnike koyulması gerekiyor. Yani ola ki kapıdan bir kişi geçtiyse, turnikeden geçemeyecek. İyi de, mesela vekil turnikeye geldi… Vekilin yanında var 10 tane adam. Vekil, “Onları da içeriye alıyorum” dedi. Oradaki polis şayet, “Buyurun efendim, geçin” diyorsa, o zaman sorun devam ediyor demektir ve sorun bu. Bunu nasıl engelleyeceğimiz sorusunun cevabı yok işte.

  Danışmanlara GBT

  – Milletvekili danışmanlarından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na uymayan fiilleri işleyenler varsa, bu durumda olanlara giriş kartı verilmiyor.

  – Şayet buradaki konumunu suistimal eden danışman varsa, 657 sayılı kanuna aykırı fiili tevsik edilen (belgelenen) varsa ya da bu konuda MİT’ten, Emniyet’ten ya da Başbakanlık’tan bize bir uyarı gelmişse onu dikkate almak zorundayız.

  – Bütün danışmanlar için GBT (Genel Bilgi Taraması) yapıldı.

  – Mesela şu anda kulislerde danışmanların bulunması yasak. Hatta tüneli kullanmaları yasak. Ama gelin görün, sabahtan akşama kadar buralarda oyalanan danışmanlar var.

  16 bin kart iptal edildi

  Yazının devamı için