Memleket derdi olan ne yapar?

  0
  Kemal Öztürk
  Yeni Şafak

  Gittiğim şehirlerde, bulunduğum bir ortamlarda, aldığım mesajlarda memleketin durumunun sıkıntılı olduğu anlatan çok insanımız var.

  Doğrudur. Kişisel olarak sorunumuz yok. Ama memleketin derdi var.

  Lakin bu derdi konuşanların, bunu dillendirenlerin nasıl bir gayesi olabilir? Sanırım burada önemli bir husus var. Üzerinde düşünmeye ve konuşmaya değer.

  KİMİN NE DERDİ VAR?

  Her kesimden insanla konuştuğumu söyleyebilirim. Her kesimden insanın, ülkede bir şeylerin iyi gitmediğine dair tespitleri neredeyse benzer.

  Dış politikadan başlayalım. Avrupa’dan girip, Ortadoğu’ya, oradan Amerika’ya kadar gidelim. Sorunlar var. Dünyanın girdiği krizden biz de nasipleniyoruz. Kimse buna itiraz etmiyor.

  Ekonomiyi konuşsanız, durum aynı. Kısa, orta ve uzun vadeli sorunlar var. Bunların nasıl düzeltileceğine dair görüşler, fikirler var. Umutlu olanlar var, karamsar yazanlar var.

  Toplumsal uzlaşı, bir arada yaşama, ortak devlet, ortak ülke, ortak gelecek tasavvurlarımızda sorunlar var. Ortadan ikiye ayrıldığımızı düşünüyor bir kısmımız. ‘Yüzde 50, 50 bölünmüşüz’ diyorlar. Birbirimize karşı hasım gibi konuşuyoruz. Bazılarımızda nefret, öfke, ötekileştirme artık gizlenemez hale gelmiş. Üslubuna, yazısına, duruşuna yansımış.

  FETÖ başta, terörle mücadelede, asayişte, hortlayan mafya ile mücadelede, uyuşturucuyla savaşta ve diğer güvenlik merkezli konularda sorunlarımız var.

  Benim için en kritik konuyu önemli bir devlet bürokratı söyledi: Devletin sorunları çözme yeteneği zayıfladı. Bürokrasideki tıkanmayı, gruplaşmayı, fırsatçılığı her seferinde görüyorum. Bu bence en tehlikeli sorunlarımızdan biri.

  Bu listeyi çoğaltabiliriz. Uzadıkça uzayabilir.

  SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN SEN NE YAPIYORSUN?

  Yazının devamı için