Meral Akşener

  0
  Oral Çalışlar
  Posta

  Meral Akşener’in geçmiş siyasi tecrübesinden aklımda pek iyi şeyler kalmamış. Mesela “Ermeni dölü” tanımlamasını kendisinin de hatırlamak istediğini sanmıyorum.

  Ünlü Susurluk kazasının ardından Mehmet Ağar’ın yerine REFAHYOL hükümetinde İçişleri Bakanı olmuştu. 28 Şubat döneminde İçişleri Bakanıydı. Erbakan’ın iktidardan alaşağı edilişinin başladığı MGK toplantısına katılan bakanlar arasındaydı…

  Kürt meselesini “terör”le sınırlı olarak tanımlayan bir zihniyetin temsilcisiydi, faili meçhullerin azdığı bir dönemin sorumlularındandı.

  Şimdi İYİ Parti’nin programına bakıyorum, imajı epeyce değişmiş bir Meral Akşener’le yüz yüzeyiz. Kürt meselesinde, demokrasi ve eşit vatandaşlıktan söz ediliyor. Başkanlık yerine parlamenter sistem savunuluyor. Milletvekilleri için ön seçim koşulu getiriliyor. Baraj yüzde 5’e indiriliyor. İnsan hakları için AB kriterleri esas alınıyor. Dış politikada, “Ortadoğululaşma” yerine “muasır medeniyet seviyesi”…

  Program

  Yukarıda kısaca özetlediğimiz İYİ Parti programı, Türkiye’nin temel ihtiyaçları konusunda büyük oranda akla yatkın yaklaşımlar içeriyor. Evet, program, tek başına belirleyici olamıyor. Türkiye gibi hemen her gün siyasetçilerin demokrasi açısından denendiği gelişmelere açık bir ülkede, programın arkalarda kaldığına sürekli tanık oluyoruz.

  Örneğin AK Parti’nin programıyla şu andaki icraatı arasındaki farkın ne kadar çok açıldığı ortada.

  Yazının devamı için